توری فایبرگلاس سیمانکاری و گچ کاری چیست؟

توری فایبرگلاس سیمانکاری و گچ کاری چیست؟

در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با توری فایبرگلاس سیمانکاری و گچ کاری توضیح دهیم. به طور کلی گچ کاری و سیمانکاری کردن از مهم ترین فعالیت ها در صنعت ساختمان سازی می باشند. برای ساخت یک ساختمان از ملات هایی چون سیمان و گچ جهت پوشاندن سطح های مختلف یا برای پر کردن فرو رفتگی ها و برجستگی ها استفاده خواهد. سطوح مختلفی در فضا های خارجی و داخلی ساختمان وجود دارند که باید پوشانده شوند. با این حال برای نگه داشتن گچ  و یا سیمان بایستی از توری سیمانکاری و توری گچ کاری استفاده نمود. این توری باعث می ‌شود که گچ یا سیمان به صورت کاملاً صاف به روی سطوح قرار گرفته و در حقیقت مانع از ریزش این ملات ها از روی دیوار و سقف شود.

توری که برای گچ کاری و سیمانکاری مورد استفاده واقع می‌شود، مش فایبرگلاس سیمانکاری و توری فایبرگلاس گچ کاری نام دارد. ساختار این توری ها به صورت مشبک می باشد. در ساخت این توری از رشته‌های انعطاف پذیر و نازک فایبرگلاس استفاده می شود. فایبرگلاس یک ماده بسیار پیشرفته، پرکاربرد و تازه وارد در صنایع مختلف است. شاید بتوان گفت که اصلی ترین متریالی که در ساخت فایبرگلاس مورد استفاده قرار می گیرد، شیشه و رزین های پلیمری می باشند. فایبرگلاس محکم، مقاوم و بادوام است که در عین استحکامی که دارد، وزن بسیار سبکی را نیز دارا می باشد. در ادامه این مقاله توری فایبرگلاس و مزایای در فرآیند گچکاری و سیمانکاری را ارائه می‌دهیم.

سیمانکاری با توری فایبرگلاس - مقاوم سازی تکنوپل
سیمانکاری و گچکاری با توری فایبرگلاس

توری فایبرگلاس چیست؟

توری فایبرگلاس گچکاری و سیمانکاری از رشته هایی بسیار نازک سیلیس دار الیاف شیشه تشکیل شده است. متریال به کار رفته در فایبرگلاس، معماری و طراحی آن باعث گردیده است که این نوین محصول، از قدرت مکانیکی بسیار بالایی برخوردار باشد. همچنین این ماده ماندگاری و دوام زیادی را نیز به همراه دارد. توری فایبر گلاس سیمانکاری از استحکام بسیار زیادی بهره مند است. به همین دلیل در بخش ‌های مختلف سیمانکاری و گچ کاری مورد استفاده واقع می شود.

تفاوت توری فایبرگلاس سیمانکاری با توری فایبرگلاس گچ کاری چیست؟

از نظر متریال، طریقه ساخت و به کار گیری، این دو ماده هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و تنها تفاوت آن ها زمانی صورت می گیرد که یک فرد بخواهد از این توری در راستای گچ کاری یا سیمانکاری استفاده نماید. به عبارت بهتر باید بگوییم که توری فایبرگلاس سیمانکاری با ملات سیمان به کار برده می شود. در عین ‌حال توری فایبرگلاس گچ کاری همراه با گچ به کار برده می شود.

توری فایبرگلاس - مقاوم سازی تکنوپل
توری فایبرگلاس

جهت سیمانکاری و گچ کاری توری مرغی بهتر است یا توری فایبر گلاس؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که در رابطه با توری فایبرگلاس سیمانکاری و توری فایبرگلاس گچ کاری پرسیده می شود، این است که آیا توری فایبرگلاس سیمانکاری بهتر است یا توری مرغی؟ به ‌طور کلی توری های فایبرگلاس گچ کاری و سیمانکاری می ‌توانند جهت تسهیل گچ کاری و سیمانکاری به کار برده شوند. در این میان یک ویژگی بسیار مهم که می تواند به آن ها تعلق بگیرد، قابلیت عایق بودن است. این توری ها می توانند عایق صدا، رطوبت و حرارت شوند. با استفاده از توری فایبرگلاس سیمانکاری و توری فایبر گلاس گچ کاری، دیوار ها ضخامت بیشتری پیدا نمی کنند. از آنجایی که فایبرگلاس جنس بسیار مقاومی است، امواج صوتی، حرارت و رطوبت از آن عبور نمی کند. لذا علی رغم گچ کاری و سیمانکاری ما قابلیت عایق بودن را نیز می ‌توانیم در این توری مشاهده نماییم.

از گذشته تا کنون برخی از توری ها به نام توری مرغی (توری فلزی) مورد استفاده واقع می ‌شدند. این توری نیز عملکردی کاملا شبیه به عملکرد توری فایبرگلاس دارد. اگر بخواهیم این دو توری را با یکدیگر مقایسه نماییم. بهتر است که ابتدا به شرح توری مرغی بپردازیم.

توری مرغی چیست؟

توری مرغی یکی از انواع توری ها می‌باشد که در راستای گچ کاری و سیمانکاری ساختمان‌ها به کار برده می‌شود. همانند توری فایبرگلاس، این توری نیز می‌تواند به صاف بودن سطوح کمک کند و عایق خوبی باشد. با این حال باید بدانید که قابلیت عایق بودن توری مرغی هیچ‌ گاه به پای قابلیت عایق بودن توری فایبرگلاس نخواهد رسید. نکته بسیار مهمی که در رابطه با مقایسه توری فایبرگلاس سیمانکاری و گچ کاری با توری مرغی که وجود دارد. این است که توری مرغی ساخته شده از آهن گالوانیزه شده است. فلزات تمایل بسیار زیادی به واکنش با اکسیژن دارند.. لذا استفاده از توری مرغی باعث می‌شود که این توری با اکسیژن هوا و اکسیژن موجود در رطوبت واکنش دهند و فرسوده شوند.

توری مرغی - مقاوم سازی تکنوپل
توری مرغی

زنگ زدن که یک علامت کاملاً شایع اکسید شدن فلزات می‌باشد، می‌تواند در توری مرغی بروز کند. اگر چه جنسی که در توری مرغی به کار می ‌برند، از آهن گالوانیزه شده است اما احتمال فرسایش این توری بسیار بالا است. لذا می ‌توان گفت که توری فایبرگلاس سیمانکاری و گچ کاری از توری مرغی بهتر است. از نظر عایق بودن نیز برتری ویژه ای نسبت به توری مرغی دارد.

جالب است بدانید که توری فایبر گلاس سیمانکاری و گچ کاری نسبت به توری مرغی از قیمت مناسب تری نیز برخوردار می‌باشد و طول عمر این توری بسیار بالا است. به همین خاطر در میان دو راهی توری فایبرگلاس سیمانکاری و گچ کاری و توری مرغی همواره افراد توری فایبرگلاس را انتخاب می‌کنند.

ویژگی‌‌ توری و مش فایبرگلاس مناسب گچ کاری و سیمانکاری کدام است؟

اگر بخواهیم در رابطه با توری فایبرگلاس سیمانکاری و گچ کاری توضیح دهیم، باید بگوییم که نام دیگر آن مش فایبرگلاس سیمانکاری و مش فایبرگلاس گچ کاری می باشد. لذا این دو مورد از یکدیگر جدایی نداشته بلکه هر دو به یک معنا و مفهوم می باشند. همچنین ویژگی ها، ساختار و خصوصیات آن ها نیز کاملاً یکسان و برابر است.

توری فایبرگلاس سیمانکاری و گچ کاری طراحی شبیه به طراحی یک پارچه دارد. لذا همانند یک پارچه دارای تار و پود می باشد. تار و پود های این پارچه از فایبرگلاس است. این توری ها در سطوح بسیار بزرگ ساخته شده اند. همچنین با استفاده از مش بندی به سطوح مختلف متصل خواهند شد. مش فایبرگلاس گچ کاری و مش فایبرگلاس سیمانکاری ساخته شده از دسته کامپوزیت ‌های الیاف شیشه ای می باشند. ساختار آن نیز بسیار منعطف است. از نظر ساخت و طراحی، طرح بسیار ساده ای دارد.

مش فایبرگلاس نوع ar - مقاوم سازی تکنوپل
مش فایبرگلاس نوع ar

این توری در ابعاد و گراماژهای مختلفی ساخته می شود. با توجه به اینکه توری فایبرگلاس گچ کاری و سیمانکاری شما چه ویژگی هایی داشته باشد، نوع الیاف آن انتخاب خواهد شد. در واقع دو نوع الیاف شیشه ای در تولید این توری به کار می ‌رود. این دو نوع الیافت با هم متفاوت خواهند بود. الیاف هایی که در توری سیمانکاری و گچ کاری به کار برده می شوند، می ‌توانند الیاف شیشه نوع E-Glass و یا الیاف شیشه مقاو.م در برابر قلیا یا نوع Ar، باشند. همه این موارد دست به دست هم می‌ دهند که یک ساختار کاملاً یکدست از الیاف شیشه ای به وجود آید. برای تثبیت این تار و پود ها از چسب هایی نظیر رزین پلی استر، رزین اپوکسی، رزین وینیل استر و غیره استفاده خواهد شد. در میان رزین‌های موجود، رزین اپوکسی کاربرد بیشتری در تولید توری‌های فایبرگلاس دارد.

مزایای استفاده از توری و مش فایبرگلاس در سیمانکاری و گچ کاری چیست؟

این نوع توری به علت استفاده از فایبرگلاس در آن، دارای وزن بسیار سبک و مناسبی می باشد. به همین جهت کاربری بسیار راحتی دارد. افراد زمانی که می خواهند از آن در سیمانکاری و گچ کاری استفاده کنند، این وزن سبک باعث بهتر چسبیدن ملات به دیوار و سقف خواهد شد. چرا که ما دیگر یکی لایه سنگین نداریم که احتمال فرو ریختن داشته باشد.

از آنجایی که سطوح توری فایبرگلاس بزرگ است، اگر از وزن سبکی برخوردار نبود. رول های این توری قابل جا به جایی نبودند. لذا به علت سبک بودن آن شما می توانید به راحتی آن را تا محل پروژه حمل کنید.

مزیت دیگر این توری ها انعطاف پذیری آن ها می باشد، به گونه ای که می توان با استفاده از این توری ها سطوح منحنی، کج، زاویه‌ دار، گوشه های نازک و همچنین سطوح ناهموار را با ملات مربوطه پوشاند. بدین منظور این دسته از انواع مش‌های Frp، برای تقویت سنگ‌ نما ساختمان با توری فایبرگلاس، بسیار مناسب هستند.

مزیت بعدی مقاومت بالای این توری می باشد. این توری در برابر رطوبت و ملات ها مقاومت زیادی دارد. از نظر شیمیایی گاهی اوقات ممکن است ملات گچ و سیمان با توری ها واکنش شیمیایی دهند. این در حالی است که توری فایبرگلاس با ملات سیمانی و گچی به هیچ عنوان واکنش نخواهند داد.

این توری ها حتی به صورت ضد آب هستند و می توانند عایق مناسبی برای رطوبت باشند. دیوار های خارجی که با رطوبت برف و باران سر و کار دارند، می ‌توانند به راحتی از توری فایبرگلاس سیمانکاری و گچ کاری به عنوان یک عایق استفاده کنند. این امر موجب می شود که رطوبت به بخش های داخلی ساختمان نفوذ نکند. برای آشنایی با عملکرد توری فایبرگلاس به عنوان عایق رطوبتی، می‌توانید مقاله جامع ” آب بندی و عایقکاری استخر با توری فایبرگلاس ” را مطالعه فرمایید.

مسئله مهم دیگری که در رابطه با این توری ها وجود دارد، انبساط حرارتی آن ها است. این توری ها در معرض گرما، کمترین انبساط را از خود نشان می دهند. به همین دلیل موجب ترک خوردن گچ و سیمان نخواهند شد.

مراحل اجرای مش فایبرگلاس در سیمانکاری و گچ کاری

استفاده از توری فایبرگلاس سیمانکاری و گچ کاری کار چندان دشواری نیست. لذا تجربه و استفاده مکرر از این توری می‌تواند باعث شود که افراد به راحتی به سیمانکاری و گچ کاری بپردازند.

در مرحله اول بایستی سطوح مورد نظر را تمیز و صاف کنید. اگر سطوح دارای نا همواری هایی می باشد، بهتر است که با استفاده از یک سمباده آن را یکدست و صاف نمایید. این امر باعث می شود که سطح نهایی که شما گچ کاری یا سیمانکاری کرده اید، بسیار صاف؛ تمیز و صیقلی باشد.

بعد از آن به نصب مش فایبرگلاس سیمانکاری یا همان توری فایبرگلاس سیمانکاری خواهیم پرداخت. به عبارت بهتر این توری را به روی سطوح می چسبانیم.

توری فایبرگلاس برای سیمانکاری - مقاوم سازی تکنوپل
توری فایبرگلاس برای سیمانکاری

در مرحله آخر ملات یا پلاستر سیمانی و یا پلاستر گچی از پیش آماده به روی توری اعمال می‌گردد. با این کار لایه ای از ملات روی توری قرار می گیرد. این لایه نباید خیلی کلفت و نه خیلی نازک باشد. بلکه باید بتواند تمام سطح توری را بپوشاند و با پوشاندن طوری هیچ قسمتی از آن مشخص نباشد.

به طور کلی سطوح صاف کاربری راحت تری برای استفاده از توری فایبرگلاس سیمانکاری و گچ کاری دارند اما سطوحی که دارای زاویه هستند یا کنج دیوار ها، استفاده از این توری مقداری سخت تر است. در این مکان ها در صورتی می توان از این توری ها استفاده نمود که تجربه و مهارت بالایی داشته باشید.

توری فایبرگلاس سیمانکاری و گچ کاری را از کجا تهیه کنیم؟

همان طور که در بالا به آن اشاره نموده‌ایم، استفاده از توری‌های فایبرگلاس چندان قدمت طولانی ندارد. بلکه به تازگی وارد بازار شده‌اند. همچنین باید بدانید که در همین مدت اندک نیز این توری‌ها توانسته‌اند جایگاه ویژه‌ای را برای خود به دست آورند. علاوه بر این، می‌تواند جایگزین روش ‌های قبلی نظیر توری مرغی باشد. با تمام توضیحاتی که در بالا به آن اشاره نمودیم، باید بگوییم که این روزها شرکت‌های متعددی به فروش توری فایبرگلاس سیمانکاری و گچ کاری می‌پردازند. شرکت تکنوپل به صورت کاملاً تخصصی در این زمینه فعالیت دارد.

شما می‌توانید توری‌های فایبرگلاس را با بهترین قیمت و بالاترین کیقیت از شرکت تکنوپل خریداری کنید.  لذا شما می‌توانید به وبسایت ما مراجعه و هر نوع توری را که بخواهید خریداری کنید. کارشناسان ما در تکنوپل، اطلاعات بسیار کامل و دقیقی در رابطه با این توری دارند. لذا در صورت نیاز می‌توانید از این افراد راهنمایی‌‌های لازم را بگیرید و سپس به خرید نوع مناسب توری خود بپردازید.

وب سایت تکنوپل به علت داشتن وجدان کاری بالا، قیمت‌ های مناسب، محصولات با کیفیت، ارسال سریع و … در بین مشتریان خود بسیار محبوب است. تمام تلاش این فروشگاه در این است که بتواند با کیفیت‌ترین توری های فایبر گلاس را به مشتریان خود ارائه دهد.

 

5/5 - (2 امتیاز)

پرسش و پاسخ

نظر خود را درج کنید..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *