حفاظت و کنترل خوردگی

خانه   /   راهکارهای مقاوم سازی   /   حفاظت و کنترل خوردگی

محافظت و کنترل خوردگی یکی از موضوعات اساسی در بحث مقاوم سازی است. این روش از راهکارهای گوناگونی استفاده می‌کند تا از خوردگی در سازه‌های جدید جلوگیری کند و میزان خوردگی در اجزای سازه‌های قدیمی را کاهش دهد. با استفاده از کامپوزیت های FRP، روش FRCM، نوارهای کامپوزیتی و ژاکت بتنی می‌توان اجزای آسیب‌دیده را ترمیم کرده و عمر سرویس سازه‌ها را در نواحی دچار خوردگی افزایش داد. روش‌های کنترل خوردگی در ترمیم و استحکام بخشی اجزای سازه‌ای آسیب‌دیده مانند ستون‌ها، تیرها، دال‌ها، پل‌ها، تونل‌ها و… به کار می‌روند. این راهکارها همچنین می‌توانند ظرفیت باربری المان‌های سازه‌ای را در صنایع مختلف از جمله صنایع آب و فاضلاب، نفت و گاز و مناطق صنعتی افزایش دهند. در میان انواع سازه‌ها، مشکل خوردگی در سازه‌های دریایی به ویژه چالش برانگیز است که روش‌های قابل اعتمادی برای ترمیم آن استفاده می‌شود.

راهکارهای محافظت و کنترل خوردگی سازه‌ها

مقاوم سازی تکنوپل به منظور جلوگیری از بروز خوردگی در سازه های جدید و همچنین کنترل و کاهش میزان خوردگی در اعضای سازه های موجود، روش ها و راهکارهای محافظت و کنترل خوردگی متنوعی را پیشنهاد می دهد. روش های کنترل و محافظت خوردگی تکنوپل المان آسسیب دیده را به خوبی ترمیم کرده و در نتیجه عمر سرویس دهی سازه های ساخته شده در مناطق خورنده را افزایش می دهد. در تکنوپل به منظور کنترل خوردگی از روش های متوعی همچون کامپوزیت های FRP، کامپوزیت FRCM، غلاف کامپوزیتی و ژاکت کامپوزیتی استفاده می شود.
راهکارهای کنترل و محافظت خوردگی ما را می توان جهت ترمیم و مقاوم سازی المان های سازه ای آسیب دیده در ساختمان ها نظیر ستون ها، تیرها، دال ها و سازه های خورده شده در زیر ساخت های حمل و نقل همچون پل ها، تونل ها و… مورد استفاده قرار داد. روش های کنترل خوردگی پیشنهادی ما ظرفیت سازه ای و باربری المان های سازه ای موجود در حوزه آب و فاضلاب (همچون لوله های فولادی و بتنی، تاسیسات تصفیه آب و فاضلاب، مخازن ذخیره سازی میعانات، تاسیسات لوله های انتقال و…) را که دچار خوردگی شده و نیازمند تعمیر و بهسازی می باشند را افزایش می دهد.
تاسیسات و سازه های واقع شده در مناطق صنعتی همچون نفت، گاز و پتروشیمی همواره در معرض مواد خورنده قرار دارند. به همین علت مساله خوردگی بر روی عملکرد سازه ها و تجهیزات صنعتی تاثیر گذاشت در نتیجه صاحبان صنایع سالیانه میلیون ها دلار صرف تعمیر و مقاوم سازی آن ها می کنند.
در میان انواع سازه ها، مشکل خوردگی در سازه های دریایی یکی از چالش برانگیز ترین مسائل می باشد. جهت ترمیم و مقاوم سازی سازه های دریایی خورده شده همچون بنادر، لسکله ها، سکوهای نفتی، شمع های دریایی و…، در مقاوم سازی تکنوپل روش های قابل اطمینانی به کارفرمایان پیشنهاد می گردد.
در ادامه شما می‌توانید با جزییات مربوط به راهکارهای تخصصی محافظت و کنترل خوردگی تکنوپل آشنا شوید:

 • ساختمان‌ها
 • زیرساخت‌های حمل و نقل
 • سازه های آب و فاضلاب
 • نفت، گاز و صنعت تجهیزات
 • سازه‌های دریایی

کنترل خوردگی با استفاده از کامپوزیت FRP

تکنوپل بر مبنای کامپوزیت FRP راهکارهای موثری جهت بهسازی سازه‌هایی که نیاز به تعمیر و مقاوم‌سازی دارند ارائه می دهد. سیستم کامپوزیت FRP شامل طیف گسترده‌ای از الیاف کربن و شیشه تقویت کننده با استحکام بالا و رزین اشباع متناسب با الیاف می‌باشد.

کنترل خوردگی ستون در آب با استفاده از الیاف frp
کنترل خوردگی و مقاوم سازی ستون در آب با استفاده از دورپیچ کردن الیاف FRP

کنترل خوردگی خطوط لوله با استفاده از کامپوزیت FRP

تکنوپل بر مبنای کامپوزیت FRP راهکار مقاوم سازی سازه‌ای منحصربه فرد برای بهسازی و نوسازی خطوط لوله و سیستم های پاپینگ طراحی کرده است. این راهکار مقاوم سازی شامل الیاف تقویت کننده مستحکم از جنس کربن و شیشه بوده که به وسیله رزین اپوکسی پیش آغشته و یا در محل آغشته می گردد.

کنترل خوردگی لوله با استفاده از کامپوزیتFRP
کنترل خوردگی لوله با استفاده از کامپوزیتFRP

کنترل خوردگی با استفاده از کامپوزیت FRCM

کامپوزیت FRCM عبارت است از ماتری سیمانی تقویت شده با الیاف. در این روش از lمش کربن و یا مش فایبرگلاس و بر بستر ماتریس سیمانی با مقاومت بالا به منظور تقویت و استحکام سازه های بتنی و بنایی استفاده می گردد.

کنترل خوردگی با استفاده از غلاف کامپوزیت

یک روش مقرون به صرفه جهت رفع مشکل خوردگی شکافی در تاسیسات و خطوط لوله می باشد. این روش شامل غلاف پوشاننده کامپوزیتی و لایه چسب می‌باشد.

مهار خوردگی ستون در آب با غلاف کامپوزیتی و چسب
کنترل خوردگی ستون در آب با استفاده از غلاف کامپوزیتی و چسب

کنترل خوردگی با استفاده از ژاکت کامپوزیتی

یک راهکار محافظت و تعمیر در محل، برای ستون‌ها و پایه‌های خورده شده و یا آسیب دیده می‌باشد. این راهکار شامل قالب پوشاننده الیاف شیشه و خمیر تعمیر با استحکام بالابوده، که یک پوشش محافظ مقاوم در برابر خوردگی را ایجاد می‌کنند.

مقاوم سازی پایه پل با کامپوزیت شیشه frp
مقاوم سازی پایه پل با کامپوزیت شیشه FRP

 

5/5 - (8 امتیاز)

درخواست ارائه خدمات تخصصی مقاوم سازی سازه و ساختمان

در صورتی که نیاز به مشاوره و راهنمایی در خصوص خدمات تخصص مقاوم سازی، خرید محصولات مقاوم سازی، مقاوم سازی با FRP و... دارید؛ می توانید با کارشناسان ما در شرکت مقاوم سازی تکنوپل در ارتباط باشید.

تماس بگیرید

پاسخ به سوالات متداول شما در ارتباط با حفاظت و کنترل خوردگی

سیستم کامپوزیت FRP شامل طیف گسترده‌ای از الیاف کربن، شیشه تقویت کننده و انواع رزین ها و چسب ها می باشد.

این راهکار مقاوم سازی شامل الیاف تقویت کننده مستحکم از جنس کربن و شیشه بوده که به وسیله رزین اپوکسی پیش آغشته و یا در محل آغشته می گردد

این راهکار شامل قالب پوشاننده الیاف شیشه و خمیر تعمیر با استحکام بالابوده، که یک پوشش محافظ مقاوم در برابر خوردگی را ایجاد می‌کنند

این روش برای محافظت و تعمیر در محل، برای ستون‌ها و پایه‌های خورده شده و یا آسیب دیده می‌باشد.

2 نظر

 1. با سلام و عرض خسته نباشید
  استفاده از غلاف کامپوزیت در چه جاهایی کاربرد دارد و اساس کار این کامپوزیت چگونه می باشد ؟

  1. باسلام و احترام
   اساسا این سیستم در جاهایی کاربرد دارد که دو لوله یا دو سطح بر روی هم قرار گرفته اند و برخورد آنها با یکدیگر باعث خوردگی آن دو سطح می شود در اینجا استفاده از غلاف کامپوزیت پیشنهاد می گردد این غلاف کامپوزیت حائلی ما بین این دو سطح می شود و به جای سطح لوله ها این غلاف کامپوزیت دچار خوردگی می شود.

نظر خود را درج کنید..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *