‌ترمیم و مقاوم‌سازی ساختمان‌

تمامی ساختمان‌ها، خصوصی و یا عمومی، در طول عمر سرویس دهی خود نیاز به مقاوم سازی و تقویت نواحی آسیب پذیر دارند. مقاوم سازی تکنوپل با بهره‌گیری از مصالح با کیفیت، راهکارهای موثری جهت مقاوم سازی و بهسازی ساختمان های با طول عمر زیاد، فرسوده و آسیب دیده و ساختمان‌هایی با بارگذاری بیش از حد برای مالکان، مهندسین و طراحان ارائه می کند.
راهکارهای مقاوم سازی ساختمان تکنوپل دارای ویژگی هایی همچون تنوع، نصب سریع و آسان، دوام و کارآمدی بالا و صرفه اقتصادی بوده و بدون افزایش چشمگیر وزن ساختمان به راحتی بر روی المان های سازه ای از جنس بتن، فولاد و چوب نصب می گردد.
راهکارهای مقاوم سازی ساختمان ما را می توان جهت تعمیر و رفع طیف وسیعی از آسیب های وارد به ساختمان مورد استفاده قرار داد:

 • بهسازی سازه ای: راهکارهای تقویت و مقاوم سازی ما را می توان برای بازگرداندن مقاومت طرح اولیه یک ساختمان مورد استفاده قرار داد.
 • محافظت و کنترل خوردگی : روش های مقاوم سازی پیشنهادی ما را می توان برای بازگرداندن ظرفیت باربری اعضای خورده شده مورد استفاده قرار داد.
 • تعمیر بتن : جهت تعمیر تیرها، ستون‌ها و دال‌های بتنی آسیب‌دیده می‌توان از روش های تقویت ما بهره برد.
 • تعمیر نشتی : تکنوپل روش های کارآمدی را جهت رفع نشتی لوله ها ارائه می دهد.
 • محافظت نیرویی : تکنوپل راهکارهای ویژه برای تقویت ساختمان ها در برابر نیرو های خاص همچون بار انفجار، تخریب پیشرونده و… عرضه می‌کند.

در ادامه شما می‌توانید با جزییات مربوط به راهکارهای مقاوم سازی ساختمان تکنوپل آشنا شوید.

 • ساختمان‌های مسکونی
 • ساختمان‌های تجاری
 • ساختمان‌های عمومی
 • بناهای تاریخی
 • پارکینگ‌ها

مقاوم‌سازی ساختمان با استفاده از کامپوزیت FRP

تکنوپل بر مبنای کامپوزیت FRP راهکارهای موثری جهت بهسازی سازه‌هایی که نیاز به تعمیر و مقاوم‌سازی دارند ارائه می دهد. سیستم کامپوزیت FRP شامل طیف گسترده‌ای از الیاف کربن و شیشه تقویت کننده با استحکام بالا و رزین اشباع متناسب با الیاف می‌باشد.

مقاوم سازی با الیاف FRP

مقاوم‌سازی ساختمان با استفاده از کامپوزیت FRCM

کامپوزیت FRCM عبارت است از ماتریس سیمانی تقویت شده با الیاف. در این روش از شبکه های الیاف کربن و بر بستر ماتریس سیمانی با مقاومت بالا به منظور تقویت و استحکام سازه های بتنی و بنایی استفاده می گردد.

مقاوم سازی با کامپوزیت FRCM

مقاوم‌سازی ساختمان به روش پس کشیدگی داخلی

پس‌کشیدگی داخلی موجب استحکام بخشی به بتن بر اساس استحکام بتن در فشار و ضعف بتن در کشش عمل می‌نماید. این راهکار شامل فولاد تقویت کننده با استحکام بالا می‌باشد که معمولا با افزایش ابعاد مقطع بر روی سازه متصل شده و یا از طریق حفاری اعضای موجود، درون سازه نصب می‌گردد.

مقاوم‌سازی ساختمان به روش پس کشیدگی خارجی

سیستم پس‌کشیدگی خارجی موجب استحکام بخشی به بتن بر اساس استحکام بتن در فشار و ضعف بتن در کشش عمل می‌نماید. این راهکار شامل فولاد تقویت کننده با استحکام بالا می‌باشد که خارج المان سازه ای در نقاط تکیه‌گاهی نصب می‌گردند.

مقاوم‌سازی ساختمان با استفاده از صفحات کربن پس کشیده

در این روش به منظور استحکام بخشی سازه از لمینت کربن (CFRP) پس کشیده شده استفاده شده است. این راهکار مقاوم سازی موجب افزایش ظرفیت تحمل بار اعضای سازه ای شده و رشد ترک در سازه را کنترل می کند.

مقاوم سازی دال بتنی با لمینیت کربن

مقاوم‌سازی ساختمان با استفاده از ژاکت بتنی

در این روش المان های سازه ای که دارای ضعف می باشند با افزودن میلگرد های طولی و قالب بندی و بتن ریزی مجدد مقاوم سازی می گردند.این راهکار مقاوم سازی جهت افزایش ظرفیت باربری ستون‌ها، تیرها، دیوارها و دال‌ها طراحی شده است.

مقاوم‌سازی ساختمان به روش تزریق رزین

مقاوم سازی به روش تزریق

راهکارهای ترمیم مبتنی بر تزریق رویکردی جدیدی برای بازگرداندن استحکام سازه‌ای بتن‌های آسیب دیده فراهم ساخته است. این سیستم از رزین های کارآمد با چسبندگی سریع استفاده می‌کند که به وسیله پمپ به داخل ترک‌های بتن تزریق می‌گردد.

تعمیر فوری نشتی لوله در ساختمان به روش کلمپ

یک سیستم مکانیکی بر مبنای بستن گیره که شامل وصله FRP و نوار استیل ضد زنگ می‌باشد. این راهکار بسیار ساده و با حداقل زمان قابل اجرا بوده و قابلیت مهار و رفع نشتی لوله تا فشار Psi100 را دارا می‌باشد.

تعمیر نشتی لوله در ساختمان به روش کلمپ

در این راهکار یک نیروی فشاری به منظور مهار و رفع نشتی لوله تا فشار Psi1160 اعمال می گردد. این سیستم شامل کمربند مستحکم کننده و وصله پلاستیکی بوده که بر روی مرکز ناحیه نشتی قرار می‌گیرد و نیروی فشاری موضعی جهت افزایش ظرفیت مهار نشتی ایجاد می‌کند.

صنعت ساختمان‌
5 (100%) 2 vote[s]

4 thoughts on “صنعت ساختمان‌

  • امیر محمد بنایی says:

   با سلام و احترام
   در مقاوم سازی با FRP وظیفه اصلی الیاف فراهم نمودن سختی و مقاومت در عضو تقویت شده می باشد. یعنی الیاف FRP ایجاد مقاومت اضافی در برابر بخش عمده باری می باشد که بر روی سیستم مقطع مقاوم سازی شده وارد می شود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *