تست pull off در بتن

امروزه تست Pull Off به عنوان روشی مناسب جهت ارزیابی مقاومت ناحیه سطحی بتن رواج یافته و خصوصاً هنگامی که با کرگیری جزئی تلفیق می گردد؛ برای آزمایش چسبندگی تعمیرات مناسب خواهد بود. این روش شامل چسباندن یک دیسک آلومینیومی یا فولادی (معمولاً به قطر ۵۰ میلی متر) به سطح بتن توسط یک ماده چسباننده مانند چسب رزین اپوکسی با مقاومت بالا می باشد.
در حین ریختن و تراکم بتن تازه، لایه سطحی اغلب دارای آب و سیمان بیشتری نسبت به هسته بتن است. بنابراین ترکیب و ویژگی های لایه سطحی ممکن است متفاوت باشد. ازطرفی در طول عمر سرویس دهی سازه لایه سطحی معمولاً در معرض عوامل مهاجم شدیدتری قرار دارد. لذا کنترل کیفیت بتن با استفاده از مقاومت فشاری نمونه های مکعبی یا استوانه ای و همچنین کرگیری خصوصیات لایه برای pull off سطحی را اندازه گیری نمی کند و دربردارنده خصوصیات توده و هسته بتن است. لذا روش هایی چون pull off در حالت سطحی فقط در ارزیابی کیفیت سطح بتن بویژه در محل ضرورت کاربرد دارند و آزمایش لایه ای به عمق حداکثر ۵ میلیمتر را مورد ارزیابی قرار می دهد.

همچنین آزمایش pull off در ارزیابی مقاومت نواحی سطحی بتن محبوبیت زیادی دارد. بویژه وقتی که در ترکیب با کرگیری جزئی بکار رود، سطح گسیختگی را به نواحی داخلی بتن منتقل کرده و لذا برای ارزیابی مقاومت مناطق داخلی تر بتن و نیز چسبندگی نواحی تعمیری بسیار مناسب است.
ماهیت تستpull off (کشش سطحی) براین اساس استوار است که مقدار نیروی کششی که لازم است برصفحه فولادی اعمال شود تا صفحه همراه با لایه سطحی بتن جدا گردد، با مقاومت بتن رابطه همبستگی دارد. تست pull offبه دو صورت (بدون کرگیری و با کرگیری ) انجام می گیرد.
– انجام آزمایش بدون کرگیری: در این حالت صفحه فلزی مستقیماً به سطح بتن می چسبد و حجم تحت تنش بتن، نزدیک به سطح صفحه قرار می گیرد.
– انجام آزمایش با کرگیری: زمانی که سطوح کربناته شده یا پوشیده شده باشد می توان از این سیستم استفاده نمود.
در این حالت ابتدا مغزه جزیی، ایجاد و سپس صفحه فولادی بر روی سطح مغزه چسبانده می شود. باید توجه نمود در این روش حفره ایجاد شده با آرماتور به اندازه بزرگترین سنگدانه فاصله داشته باشد. مزیت این روش در ایجاد گسیختگی در عمق بتن است.

روش انجام تست pull off

یک دیسک فلزی دایره ای شکل به سطح آماده شده بتن با یک رزین اپوکسی مناسب که مقاومت آن از مقاومت کششی بتن بیشتر است چسبانده شده و سپس به آرامی تا زمان گسیختگی تحت کشش قرار می گیرد. به جهت جلوگیری از اثرات خرابی سطح بتن بر نتایج آزمایش و نیز به منظور ارزیابی چسبندگی نواحی تعمیری می توان ازکرگیری جزئی در آزمایش استفاده کرد.
زمان آماده سازی سطح و چسباندن دیسک مطابق توصیه استانداردها بیشتر از ۱۵ دقیقه طول نمی کشد که خرابی ناشی از آزمایش شاید با توجه به نوع چسب و شرایط محیط نیاز به مدت نگهداری چندان شدید ۱ تا ۲۴ ساعت باشد.

دستگاهی که جهت اعمال و اندازه گیری نیروی کششی به کار می رود به ” لیمپت” معروف است و حداکثر نیروی ۱٫۱۰ کیلونیوتن با نرخ رشد ۶ کیلونیوتن بر دقیقه بر میله متصل به صفحه وارد می آورد و با توجه به نیروی کششی ثبت شده، مقاومت کششی بر مبنای قطر صفحه (قطر صفحه معمولاٌ ۵۰ میلی متر است) با دقت ۰٫۱ مگاپاسکال گزارش می شود.

تست pull off در بتن
5 (100%) 2 vote[s]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت

با ما آنلاین گفتگو کنید

+۹۸-۹۱۰۴۹۷۷۸۷۱