برج های خنک کننده تقویت شده با FRP

خانه   /   مقاوم‌سازی با FRP   /   کاربردهای FRP   /   برج های خنک کننده تقویت شده با FRP

مقاوم‌سازی برج‌های خنک کننده باFRP ‎‏ (پلیمرهای تقویت شده با الیاف)، یک راه حل مهندسی مدرن را ارائه می‌دهد که ‏جایگزین روش های مقاوم سازی قدیمی شده است. ‏FRP، متشکل از الیاف و رزین‎های مختلف، دارای نسبت استحکام به ‏وزن بالا و مقاومت در برابر خوردگی است. این نقش مهمی در تقویت برج های خنک کننده، افزایش یکپارچگی ساختاری، ‏عملکرد و طول عمر آن دارد. سازگاری ‏FRP‏ اجازه می‌دهد تا طراحی‌های متناسب با نیازهای خاص برج خنک کننده را ‏برآورده و عملکرد قابل اعتماد را در محیط‌های مختلف تضمین کند. با تقویت عناصر ساختاری و ارائه حفاظت در برابر ‏خوردگی، ‏FRP‏ بهبود کارایی برج‌های خنک کننده را تسهیل می کند و طول عمر سیستم‌های خنک کننده را افزایش ‏می‌دهد. راهکار مقاوم‌سازی با ‏FRP، منعکس کننده شیوه‌های مهندسی آینده نگر است و راه حل‌های پایدار و اقتصادی را ‏برای ارتقای زیرساخت برج خنک کننده، ارائه می‌دهد.‏

FRP یکی از مستحکم ترین و با دوام ترین مصالح ساختمانی و ایده آل برای مقاوم سازی محیط خشن و خورنده برج خنک کننده است. برخلاف مصالح سنتی مانند چوب یا بتن، دچار زنگ زدگی، خوردگی، تاب خوردگی، پوسیدگی یا جذب حشرات نخواهد شد. از چوب سازه ای قوی تر و سخت تر است اما برای حمل و نقل و نصب بسیار سبکتر است. با امید به زندگی 30 سال، الیاف FRP یک انتخاب مقرون به صرفه برای استفاده در برج های خنک کننده است.

مقاوم سازی برج خنک کننده با FRP
مقاوم سازی برج خنک کننده با FRP

شرایط بهره برداری برج های خنک کننده، آنها را در مقابل خرابی اعضای بتنی و فولادی آسیب پذیر می کند. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در شرایط گرم و مرطوب، همراه با کلریدها و یا دی اکسید کربن، محیطی را ایجاد می کند که خوردگی را تسهیل می کند. در حوضچه های برج خنک کننده، خراب شدن اتصالات بتنی و درزهای انبساط می تواند منجر به نشتی و کاهش کارایی شود.

علاوه بر این، برج های خنک کننده بزرگتر مانند آن هایی که در صنعت انرژی هسته ای مورد استفاده قرار می گیرند شامل تیرها و ستون های بتنی در قسمت داخلی برج های خنک کننده هستند که به سرعت دچار خوردگی می شوند. در ترمیم ها باید هم یک طرح تقویت کننده برای جبران مجدد ناحیه آرماتور از دست رفته در برابر خوردگی و هم مکانیزم حفاظتی برای کاهش سرعت خوردگی در آینده در این اجزا در نظر گرفته شود.

از الیاف و لمینیت های FRP می توان برای دستیابی به هر دو هدف فوق استفاده کرد. مهندسان طراح تعداد لایه ها و جهت الیاف را برای هر عضو محاسبه می کنند تا مقاومت اصلی را بازیابی کنند یا مقاومت بیشتری فراتر از مقادیر اصلی ایجاد کنند. همان الیاف یا لمینیت FRP نیز به عنوان یک مانع رطوبت برای جلوگیری از تهاجم رطوبت و اکسیژن استفاده خواهد می شود. این یک واقعیت علمی است که اکسیژن، سوخت فرآیند خوردگی است. با از بین بردن ورودی اکسیژن، روند خوردگی متوقف می شود. در همه موارد، مهندسان سازه مناسب ترین محصول را برای ترمیم پیشنهاد می دهند.

ویژگی ها و مزایا

 1. تیرها و ستون های داخلی با FRP ترمیم می شوند.
 2. حداقل افزایش در اندازه عضو (معمولاً 12 میلی متر)
 3. ترمیم ها سریع انجام می شود.
 4. ایده آل برای ترمیم نقطه ای فقط در مناطق آسیب دیده.
 5. FRP به عنوان یک مانع رطوبت برای محافظت از تیرها و ستون ها در برابر خوردگی عمل خواهد کرد.
 6. سطح تمام شده را می توان رنگ آمیزی کرد و ناحیه تقویت شده به سختی قابل مشاهده است.
5/5 - (1 امتیاز)

درخواست ارائه خدمات تخصصی مقاوم سازی سازه و ساختمان

در صورتی که نیاز به مشاوره و راهنمایی در خصوص خدمات تخصص مقاوم سازی، خرید محصولات مقاوم سازی، مقاوم سازی با FRP و... دارید؛ می توانید با کارشناسان ما در شرکت مقاوم سازی تکنوپل در ارتباط باشید.

تماس بگیرید

2 نظر

  1. با درود فراوان
   برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت محصولات با شرکت مقاوم سازی تکنوپل تماس بگیرید.
   86084268 021

نظر خود را درج کنید..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *