دودکش های تقویت شده با FRP

خانه   /   مقاوم‌سازی با FRP   /   کاربردهای FRP   /   دودکش های تقویت شده با FRP

سیستم مقاوم سازی با کامپوزیت‌‎های ‏FRP، راه حلی بهینه برای مقاوم سازی انواع دودکش، جهت افزایش دوام و ‏مقاومت آن در برابر خوردگی است. در محیط‌های خشن صنعتی که گازهای خورنده و دماهای شدید، مواد یا مصالح سنتی ‏چون فولاد و بتن را به چالش می‌کشند، این کامپوزیت‌های پلیمری تقویت شده با الیاف (‏FRP‏) هستند که به عنوان جایگزین ‏ایده آل برای انواع روش‌های مقاوم سازی سخت و سنتی، ظاهر می‌شوند. ترکیب سبک وزنی و خواص قوی و منحصر به فرد ‏FRP، استفاده از آن را برای افزایش طول عمر و تقویت ساختار دودکش‌های موجود، ضروری می‎کند. سیستم‌های ‏FRP‏ چه ‏برای تقویت آسترهای دودکش استفاده شوند و چه برای تقویت سازه‌های پشتیبانی یا استفاده در تقویت پوشش‌های ‏خارجی، نهایتا پایداری بیشتر، عملکرد و ایمنی بی‌نظیر ساختار را ارائه می‌دهند. ‏FRP‏ و محصولات مقاوم سازی ناشی از ‏آن، برای مقاومت در برابر شرایط سخت طراحی شده‌ و بکارگیری آن در عملیات‌های مقاوم‌سازی، قابلیت اطمینان طولانی مدت از عملکرد سازه را تضمین ‏می‌کند. ‏

دودکش ها معمولاً تحت شرایط شدید محیطی مانند حملات شیمیایی و گرما یا سرما شدید قرار دارند. علاوه بر این، آن ها اغلب تحت شرایطی قرار می گیرند که با گذشت زمان تغییر می کنند. دودکش ها از همان لحظه ساخت، حتی قبل از استفاده شروع به خراب شدن می کنند. در نتیجه، بسیاری از دودکش های موجود ممکن است پس از چند سال کار نیاز به ترمیم و مقاوم سازی داشته باشند. در این بخش نحوه استفاده از الیاف پلیمری مقاوم سازی کننده (FRP) جهت افزایش مقاومت لرزه ای دودکش بتن مسلح مورد بررسی قرار می گیرد. طراحی مقاوم سازی کننده FRP برای یک پروژه مبتنی بر ترکیب اصول طراحی ACI 440.2R و ACI 307 برای توسعه یک روش طراحی است. روش طراحی، با استفاده از مفاهیم سازگاری کرنش و تعادل نیرو، امکان تعیین ظرفیت خمشی دودکش با و بدون دهانه را فراهم می کند. مقاوم سازی دودکش با استفاده از نوارهای FRP عمودی که به وجه داخلی و خارجی دودکش متصل شده اند، حاصل می شود.

مقاوم سازی دودکش بتنی با FRP
مقاوم سازی دودکش بتنی با FRP

در ایالات متحده، اروپا و خاورمیانه، استفاده از کامپوزیت ها برای دودکش ها و برج های دود هنوز بسیار محدود است، هرچند که به طور فزاینده ای حرکت می کند. دلیل استفاده محدود، علی رغم صرفه جویی قابل توجه در ساخت و ساز در زمان و مصالح، تا حد زیادی به دلیل عدم وجود دستورالعمل های طراحی و تجربه محدود طراحان دودکش با مواد FRP است.

مواد شیمیایی و گازهای خروجی از دودکش ها باعث زوال سریع و خوردگی آرماتور در دودکش های بتنی می شوند. محصولات FRP مزایای منحصر به فردی را برای چنین ترمیم هایی ارائه می دهند.

دودکش بتنی Frp

مقاوم سازی دودکش ها اغلب به دلیل اصلاح سازه ای مورد نیاز است. دودکش ها اغلب به دلیل خوردگی آرماتورها و زوال عمومی مصالح، نیاز به تعمیر و یا مقاوم سازی دارند. در این موارد، FRP یک گزینه ترمیمی بسیار سریع و مقرون به صرفه ارائه می دهد.

ورق های نازک FRP با ضخامت تقریبی 1.3 میلی متر را می توان مشابه کاغذ دیواری ها برای مقاوم سازی دودکش استفاده کرد. مهندسان طراح تعداد و جهت الیاف موجود در هر لایه از الیاف FRP را تعیین کرده و نقشه های مهندسی را برای اینگونه ترمیم ها ارائه می دهند.

 

5/5 - (2 امتیاز)

درخواست ارائه خدمات تخصصی مقاوم سازی سازه و ساختمان

در صورتی که نیاز به مشاوره و راهنمایی در خصوص خدمات تخصص مقاوم سازی، خرید محصولات مقاوم سازی، مقاوم سازی با FRP و... دارید؛ می توانید با کارشناسان ما در شرکت مقاوم سازی تکنوپل در ارتباط باشید.

تماس بگیرید

2 نظر

  1. سلام خسته نباشین
    محصولات frp در برابر خوردگی چگونه عمل می کنند؟؟؟
    ممنون از مطالبتون

    1. با درود فراوان
      دودکش ها اغلب به دلیل خوردگی آرماتورها و زوال عمومی مصالح، نیاز به تعمیر و یا مقاوم سازی دارند. در این موارد، FRP به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی یک گزینه ترمیمی بسیار سریع و مقرون به صرفه ارائه می دهد.

نظر خود را درج کنید..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *