کربن یا شیشه FRP در ترمیم و مقاوم سازی دال ها و عرشه ها نیز بسیار موثر است. الیاف FRP می تواند برای افزایش ظرفیت بار زنده دال یا بازیابی ظرفیت اصلی که در اثر خوردگی آرماتور فولادی کاهش یافته است، طراحی شود.

تاثیر مقاوم سازی دال ها با استفاده از FRP توسط تحقیقات تجربی متعددی نشان داده شده است. برآورد ساده نتایج بدست آمده از تیرها به دلایلی از جمله پاسخ تحمل بار دو محوره برخی از دال ها، کمبود آرماتور برشی آنها و تأثیر فاصله نوارهای FRP نامناسب است.

آزمایشاتی که توسط برخی محققین بر روی دال های یکطرفه مقاوم سازی شده با نوارها و الیاف عمل آوری شده نشان داده است که ظرفیت بار را می توان تا 370% افزایش داد. با این حال، مود خرابی دال از حالت شکل پذیر معمولی به یک خرابی ناگهانی مرتبط با جداشدگی کامپوزیت FRP یا پارگی FRP تبدیل شده است. استفاده از پارچه ای که کل عرض دال را پوشانده است، تنش های برشی یکنواخت تری ایجاد می کند و در نتیجه ظرفیت باربری بیشتری دارد. استفاده از پارچه و الیاف نسبت به نوارهای FRP از قبل عمل آوری شده، 50 تا 70% تغییر شکل بیشتری به همراه داشت.برخی از محققین نیز گزارش دادند که سیستم های FRP ظرفیت سازه ای دال های دو طرفه را تا 200% ارتقا داده اند. شکست با تغییر شکل های بزرگی همراه بود که هشدار کافی را ارائه می داد. خرد شدن بتن مود خرابي معمولي بود كه با جدا شدن موضعي نزديك به بار نهايي انجام شد.کاربرد قابل توجه مقاوم سازی FRP در اطراف بازشوهای موجود در دال ها است. مقاوم سازی با نوارهای FRP از دال های یک طرفه و دو طرفه با یک دهانه در ناحیه با لنگر مثبت می تواند برای بازیابی موثر مقاومت دال قبل از افزایش سختی استفاده شود.

دال تقویت شده

بسته به شرایط پروژه، با استفاده از الیاف FRP در سطوح بالا یا پایین می توان دال را مقاوم سازی کرد. همچنین راه حل هایی برای افزایش ظرفیت پانچ دال در اطراف ستون ها می توان ایجاد کرد. یکی دیگر از کاربردهای معمول FRP، مقاوم سازی نواحی  که بازشو دارد است. (به عنوان مثال برای راه پله ها و …).

دال های بتن آرمه متشکل از دو قسمت عمده بتن و آرماتور می باشند و به جهت ضعف این دال ها در برابر خوردگی و تغییر شکل (خیز میانی دال)، آرماتورهای دال نقش پررنگی در افزایش سختی و مقاومت دال ایفا می نمایند.

ورق های نازک FRP را می توان مشابه کاغذ دیواری برای مقاوم سازی دال ها استفاده کرد. این مواد در طی یک روز عمل آوری می شوند و به مقاومت کششی سه برابر فولاد می رسند. مهندسان طراح سازه تعداد و جهت الیاف موجود در هر لایه از پارچه FRP را تعیین کرده و نقشه های مهندسی را برای اینگونه ترمیم ها ارائه می دهند.

دال های بتن مسلح در مواقعی بدون استفاده از تیر، مستقیماً روی ستون ها تکیه دارند. این گونه دال ها به دال های تخت گفته میشود و مورد استفاده آن ها در مواقی است که دهانه ها خیلی بزرگ و بارهای وارده سنگین نباشند.

نوع دیگری از دال که عملکرد آن شبیه دال تخت است، دال تخت مجوف می باشد . در دال مجوف از وزن مرده دال به شدت کاسته می شود. به خاطر بالا بودن مقاومت برشی دال در اطراف ستون ها آن ها را به صورت توپر در می آوردند. علاوه بر دال های فوق که روی تیرها یا ستون ها تکیه دارند، گاهی مواقع دال مستقیماً روی بستر زمین تکیه دارد. مثال هایی از این نوع را می توان در روسازی فرودگاه ها، جاده ها و یا کف زیر زمین ساختمان های معمولی مشاهده نمود. در چنین مواردی قبل از ساختن دال بتن مسلح، باید یک زیرسازی خوب با مصالح منتخب طبق مشخصات فنی ساخته و کوبیده گردد.

به منظور افزایش ظرفیت باربری دال بتنی برای بارهای زنده و یا بازگرداندن مقاومت از دست رفته دال به موجب خوردگی در فولاد ، کمبود مقاومت فشاری بتن، افزایش مقاومت خمشی- برشی بتن می توان از روش مقاوم سازی با مصالح FRP استفاده کرد. همچنین در صورت تعبیه بازشو در دال بتنی می توان ناحیه اطراف آن را به راحتی با این مصالح مقاوم سازی کرد. برای این منظور می توان با توجه به شرایط پروژه الیاف را از بالا و پایین به دال چسباند که تنها پس از ۲۴ ساعت سیستمی با مقاومت تا بیش از ۳ برابر فولاد حاصل می شود. قابل ذکر است که با توجه به ضخامت کم این مصالح مشابه یک کاغذ دیواری می توانند بر روی سطح قرار بگیرند. تعداد لایه ها و زاویه قرارگیری لایه ها باید توسط محاسبات بدست آید.

در واقع مقاوم سازی دال های بتنی با FRP می تواند ظرفیت خمشی آن را افزایش دهد. با این روش همچنین ظرفیت اصلی دال که به دلیل خوردگی فولاد کاهش پیدا کرده است را می‌تواند باز گرداند. بکارگیری مصالح پلیمری مسلح شده با الیاف FRP بجای مصالح سنتی و شیوه‌های موجود روشی است که امروزه در دنیا متداول می‌باشد. تقویت دال بتنی با اف آر پی ضمن سبک بودن از مقاومت‌ کششی بالائی برخوردار می‌باشند. امروزه قیمت مقاوم سازی و بهسازی دال بتنی با FRP بسیار پایین بوده و نحوه اجرای آن بسیار آسان و ارزان می‌باشد.

الیاف اف آر پی (FRP) در شرایط مختلف با اهداف مختلف و به اشکال متفاوت به دال ها متصل می شوند. استفاده از اجزای FRP به عنوان تقویت، راه حلی مؤثر برای غلبه بر مسائل طول عمر سازه های بتن آرمه به نظر می رسد.

دال بتنی یک طرفه با تکیه گاه ساده را می توان با چسباندن نوارها یا صفحات اف آر پی در سطوح تحتانی آنها و در راستای طولی، مقاوم سازی نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *