زمین لرزه های اخیر خرابی پایه های پل در سراسر جهان و خسارات اقتصادی و انسانی زیادی را نشان داده است. در بسیاری از این موارد، این پایه های پل در آب غوطه ور شده اند و ترمیم ها را با چالش بیشتری مواجه می کنند.

برای ترمیم و بازسازی پایه های پل بتنی از محصولات مرسوم FRP استفاده شده است، اما این محصولات کمک چندانی در ترمیم و مقاوم سازی پایه های پل های چوبی یا فولادی ندارند.

مقاوم سازی پل بتنی با FRP
مقاوم سازی پل بتنی با FRP

هدف استفاده از روش ترمیم FRP ارائه ترمیمی سریع و کارآمد با کامپوزیت های FRP با اتصال خارجی است. می توان این ترمیم را در کل ارتفاع شمع یا درست در یک منطقه خاص مانند منطقه برخورد آب استفاده کرد. ایده اصلی این است که کامپوزیت FRP با نفوذ کم و با مقاومت خوب در برابر محیط های سخت، یک لایه محافظ برای پایه های پل فراهم می کند و در نتیجه دوام پایه های پل را افزایش می دهد. به جای جایگزینی یا قرار دادن آرماتور جدید، می توان ظرفیت سازه ای را با استفاده از الیاف FRP خارجی بازیابی یا بهبود بخشید. استفاده از رزین هایی که می توانند زیر آب عمل آوری شوند، اجازه می دهد تا بسته بندی شده توسط غواصان در زیر آب روی پایه های پل استفاده شوند.

مقاوم سازی پایه پل با FRP
مقاوم سازی پایه پل با FRP

بازسازی پایه های بزرگتر پل ها دشوار است. بسیاری از این سازه ها در آب غوطه ور هستند و ابعاد بزرگ آنها ترمیم ها را به چالش می کشد. در همه موارد ، می توان پایه های پل را تا سطوح فراتر از شمع اصلی آسیب ندیده مقاوم سازی کرد. نقشه ها و محاسبات مهندسی در اختیار مشتری قرار می گیرد.

مقاوم سازی پایه پل با FRP
مقاوم سازی پایه پل با FRP

ویژگی ها و مزایا

 1. ترمیم ها برای کلیه مصالح (فولاد، بتن، چوب و غیره) قابل استفاده است.
 2. می تواند ظرفیت محوری، برشی و خمشی شمع گذاری را افزایش دهد.
 3. ترمیم ها برای پایه های پل در زیر آب نیز ایده آل است.
 4. حداقل افزایش در ابعاد پایه ها
 5. قبل از مقاوم سازی، سطح خارجی بتن را باید از بین می برد.
 6. ترمیم های سریع و بدون اختلال در سرویس انجام می شود.

2 دیدگاه برای “پایه پل تقویت شده با FRP

 1. ناصر چشمی گفته:

  سلام و وقت بخیر
  آیا از کامپوزیت های frp می توان برای نواحی که پایه پل زیر آب قرار دارد استفاده کرد؟

  • اکبری گفته:

   با درود فراوان
   استفاده از رزین هایی که می توانند زیر آب عمل آوری شوند، اجازه می دهد تا مقاوم سازی با FRP توسط غواصان در زیر آب روی پایه های پل استفاده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *