اصول اولیه گروت اپوکسی و سیمانی، کاربردهای مناسب آن و ملاحظات

اصول اولیه گروت اپوکسی و سیمانی، کاربردهای مناسب آن و ملاحظات

بیش از 50 درصد از کاربردهای گروت ریزی شامل تزریق یک صفحه ستون یا به یک نوع صفحه ستون پی بتنی است و برای اکثر آن ها ابتدا صفحه ستون در ارتفاع مورد نیاز قرار گرفته و تراز می شود و شکافی برای گروت ریزی ایجاد می شود.

استفاده از گروت روی صفحات ستون ماشین آلات و موارد مشابه در تئوری ساده به نظر می رسد، اما در عمل این یک فرآیند کاملا تخصصی است. مانند بسیاری از چیزها در زندگی، عدم آمادگی مناسب منجر به نتایج ضعیف می شود. یک گروت دقیق با کیفیت خوب، چه بر پایه رزین یا سیمانی، باید انتقال بار خوبی داشته باشد و تحت اکثر شرایط به راحتی اعمال شود. پر کردن شکافی که بین صفحه فولادی و زیرلایه وجود دارد هنگام استفاده برای ایمن سازی ماشین آلات، نیاز به گروتی دارد که به راحتی ریخته می شود و به طور یکنواخت در اطراف فضای خالی جریان دارد. با نصب قالب چوبی در اطراف صفحه ستون و ریختن در یک جعبه/قیف، جریان مداوم، اطمینان از کاربرد یکنواخت و جلوگیری از گیر افتادن هوا به دست می آید.

تعیین گروت مورد استفاده

مهم است که هر الزامی برای یک گروت خاص به وضوح در مشخصات پروژه ذکر شده باشد. یک مشخصات بسیار گسترده اجازه می دهد تا از مواد ضعیف استفاده شود و یک مشخصات بسیار محدود می تواند برای پیمانکار وقت گیر باشد تا محصول مناسب را پیدا کند، مگر اینکه بر اساس نام تجاری و نام محصول انتخاب شده باشد.

درک نوع بار فشاری، بالابرنده، برش و ارتعاش بین ماشین و پی آن، نوع گروت مورد نیاز در زیر صفحه ماشین آلات را بر اساس ویژگی های عملکرد تعیین می کند. گروت های سیمانی بدون انقباض و رزین اپوکسی رایج ترین گروت های صفحه ستون هستند و پس از آن گروت های مقاوم در برابر مواد شیمیایی و درجه حرارت بالا قرار دارند. ماشین‌های دوار بزرگ و سنگین با صفحه ستون فولادی ممکن است به گروت ‌های اپوکسی با مقاومت فشاری، ضربه‌ای و بالابرنده خواص در مقایسه با گروت سیمانی با کاربردهای عمومی با خواص کمتر نیاز داشته باشند. ماشین‌های تزریق مانند توربین‌های گازی که گرمای داخلی توزیع شده از طریق فونداسیون را تولید می‌کنند ممکن است به ویژگی‌های گروت با مقاومت بالا و دمای بالا نیاز داشته باشند.

گروت رزین اپوکسی مورد استفاده برای صفحات ستون ماشین آلات

بر خلاف گروت سیمانی که دقیقاً حاوی یک جزء تا مخلوط شدن است، گروت اپوکسی شامل رزین، سخت‌کننده و سنگدانه‌ای مانند ماسه یا سنگ آسیاب می‌شود. برای ایجاد یک گروت اپوکسی، به جای اضافه کردن آب مانند گروت سیمانی، هر جزء را با هم مخلوط کنید.

گروت رزین اپوکسی به طور خاص برای توسعه سریع مقاومت و ویژگی های روانی عالی طراحی شده است. گروت رزین اپوکسی به فضاهای زیر ماشین ها جریان می یابد و قبل از سخت شدن کاملا پر می شود. گروت رزین اپوکسی برابر با مواد لاستیکی تقویت شده مقاومت خوبی در برابر ضربه و بارگذاری ارتعاشی از خود نشان می دهد و تحت شدیدترین بارهای ضربه ای لایه لایه نمی شود. این گروت محصول انتخابی در مواردی است که سهولت در قرارگیری، مناسب بودن برای استفاده تحت بارهای بسیار زیاد و حداقل ضخامت مقطع ضروری است. گروت های اپوکسی در سیستم های دینامیکی بهتر از گروت های سیمانی عمل می کنند زیرا گروت های اپوکسی سختی کمتری دارند.

گروت رزین اپوکسی مورد استفاده برای صفحات ستون ماشین آلات-شرکت مقاوم سازی تکنوپل

معایب گروت اپوکسی

از تفاوت های گروت اپوکسی با سیمانی می توان گفت،گروت اپوکسی سریعتر از گروت سیمانی سخت می شود، بنابراین باید به سرعت با آن کار کنید تا از قرارگیری صحیح آن اطمینان حاصل کنید. ممکن است نیاز به مرحله به مرحله کارکردن داشته باشد تا از استفاده نامناسب جلوگیری شود.

اپوکسی نیز به راحتی گروت سیمانی جریان ندارد. ممکن است راه خود را برای پر کردن شکاف‌های باریک یا ارائه پشتیبانی به صفحات ستون ماشین‌آلات مانند سرعت جریان بالای گروت سیمانی پیدا نکند.

گروت ریزی سیمانی بین پایه ماشین آلات و صفحه ستون ها

در گروت ریزی سیمانی، عناصر اصلی سیمان، پلیمر مخصوص و آب است. نوع آن باید مطابق با توزیع اندازه دانه در یک پروژه خاص تعیین شود. گروت های پایه سیمانی با ویژگی های غیر انقباض معمولاً برای پر کردن و گروت کردن صفحه ستون ها در بستر ماشین آلات استفاده می شود.

گروت سیمانی دارای سیمان به عنوان اتصال دهنده است و به صورت پودر می باشد. برای ایجاد گروت، آب را اضافه کرده و اجزا را با هم مخلوط کنید. گروت های سیمانی دارای حداکثر مقدار آب هستند که نباید از آن تجاوز کنید تا اطمینان حاصل شود که گروت به هم چسبیده و به خوبی به یک سطح می چسبد.

گروت های سیمانی تقریباً همیشه برای سیستم های فونداسیون تجهیزات استاتیک یا نزدیک به بارگذاری استاتیکی مشخص می شوند. گروت های سیمانی عموماً بهتر از گروت های اپوکسی در سیستم های بار استاتیک عمل می کنند زیرا گروت های سیمانی ضریب خزش کمتری دارند.

معایب گروت سیمانی

اگر از فرمول خاصی استفاده نمی کنید که اجازه استفاده در دماهای سردتر یا گرمتر را بدهد، گروت سیمانی در محدوده دمایی خاصی عمل می کند. شما باید در محدوده دمایی ایده آل بمانید تا گروت به درستی عمل کند.

گروت سیمانی نیز  بعد از اختلاط تا زمانی که به مقاومت مناسب نرسید، نمی تواند با آب تماس پیدا کند. یک سطح مرطوب می تواند خواص شیمیایی و فیزیکی گروت را تغییر دهد و باعث غیرقابل استفاده شدن آن شود.

اگرچه گروت سیمانی به اندازه کافی قوی است که بتواند بسیاری از کاربردهای صنعتی را پشتیبانی کند، اما نمی تواند نیازهای کاربردهای اولیه با مقومت بالا مانند گروت اپوکسی را برآورده کند.

فرایند گروت ریزی صفحه ستون ماشین

بر اساس اطلاعات قبلی، اکنون می‌توانیم گروت مخصوص مورد استفاده را انتخاب کرده و آن را با نام یا با مجموعه‌ای از ویژگی‌های مبتنی بر عملکرد عمومی مشخص کنیم. مرحله بعدی مرحله مهم نصب دستگاه یا پخش و گروت ریزی است که اتصال بین آن دو را ایجاد کند.

اگر دستورالعمل های ارائه شده توسط سازنده رعایت نشود، بهترین گروت دنیا نیز نمی تواند خوب عمل کند. در صورت وجود هرگونه شک و تردید در محل در مورد محصول یا فرآیند مورد استفاده، مهم است که با همه طرف های درگیر مشورت کنید و سپس با یک برنامه توافق شده ادامه دهید.

بخش‌های زیر برخی از الزامات برای دستیابی به گروت ریزی سیمانی و اپوکسی قابل قبول برای صفحه ستون را مورد بحث قرار می‌دهند.

چسب کاشت پیچ های مهاری باید قبل از پر کردن فضای خالی بین صفحه ستون ماشین و پی انجام شود. آماده سازی سطح مناسب برای دستیابی به دامنه سطح مقطع حداقل 0.6 سانتی متری با ترشکاری یا شن پاشی تراشنده و حذف هر گونه آغازگر یا پوشش از صفحه ستون قبل از گروت ریزی صفحه ستون، اتصال مکانیکی را تضمین می کند.

فرایند گروت ریزی صفحه ستون ماشین-شرکت مقاوم سازی تکنوپل

برخی ملاحظات اضافی برای هر کاربرد:

  • حداقل عمق گروت 5 سانتی متر است، با گروت بدون فضای خالی و با اتکا کامل برای صفحه.
  • ویسکوزیته، سرعت جریان و مدت زمان گیرش گروت برای جایگیری مناسب.
  • استفاده از قالب های مقاوم و متراکم در قسمت بالای صفحه ستون، حداقل 2.5 سانتی متر از محیط خارج شوند.
  • اجازه دهید چندین راه خروج هوا وجود داشته باشد تا گروت هوا را در زیر صفحه ستون به دام نندازد.
  • بالای کف صفحه ستون را از گروت پر نکنید

هدف اولیه از گروت ریزی زیر صفحه ستون ماشین آلات کاهش لرزش و حفظ یکپارچگی ساختاری با فونداسیون در طول عمر مفید ماشین است. انتخاب ماده درست برای گروت ریزی و استفاده تکنیک درست برای گروت ریزی در تراز بودن، یکپارچگی و طول عمر ماشین موثر است.

مشخص کردن مقدار و مقاومت درست گروت یک نیاز اساسی برای یک استفاده مناسب است، اما این یک ترفند ساده است که گاهی اوقات می‌توان از آن غافل شد. تیم فنی تکنوپل برای رفع خطر این گونه اشتباهات سهوی آماده است. کارکنان ما تخصص و اطلاعات محصول لازم را برای اطمینان از مقدار و نوع صحیح گروت برای یک پروژه خاص دارند و همچنین برای بازدید از سایت برای ارائه راهنمایی های کاربردی در دسترس هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

پرسش و پاسخ

نظر خود را درج کنید..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *