مقاوم سازی دال بتنی با استفاده از FRP

امروزه به علت عوامل متعدد مانند تغییر آیین نامه های بارگذاری، تغییرکاربری، آسیب دیدگی و یا عدم اجرای مناسب نیاز به ارزیابی، بازنگری و طراحی مجدد سازه های موجود وجود دارد تا در صورت لزوم تقویت شوند. در این راستا، مقاوم سازی دال ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است مخصوصاً زمانی که سازه دچار آسیب دیدگی می شود، لزوم به کارگیری روش های کوتاه مدت جهت مقاوم سازی آشکار می شود. یکی از روش های بسیار کارآمد و کوتاه مدت مقاوم سازی دال بتنی، استفاده از الیاف FRP می باشد.
در صورتی که قسمت فشاری در مقطع تحت خمش کفایت لازم را نداشته باشد، می توان ازچسباندن ورق های FRP به جان و یا پیچیدن آن به دور مقاطع آسیب دیده دال بتنی استفاده کرد.

دلایل نیاز به مقاوم سازی دال بتنی با اف آر پی (FRP)

سازه های بتن آرمه تحت تأثیر شرایط محیطی دشوار دچار فرسودگی های شدید می گردند. دال بتنی به دلایلی همچون تغییر کاربری و یا تغییر آیین نامه های بارگذاری و طراحی در برخی از موارد نیاز به تقویت و ترمیم دارند دال های بتنی که در پل ها و سازه های بتنی دچار فرسودگی شده اند باید با استفاده از روشهای مقاوم سازی با حفظ بهره برداری از این سازه ها تقویت شوند. البته استفاده از مواد کامپوزیتی FRP به علت مقاومت بسیار خوب این نوع مصالح در برابر خوردگی در سازه های بتنی در معرض عوامل جوی ، کاربرد چشم گیری در مقاوم سازی دال بتنی پیدا کرده است و همچنین به علت سهولت اجرای این نوع از مصالح ، از روشهای مطلوب در مقاوم سازی انواع سازه ها به شمار می رود.
سازه های بتنی از جمله دال بتنی در اثر زمان، در تماس با سولفات ها،کلریدها و سایر عوامل خورنده دچار آسیب های اساسی شده اند که جبران خسارات وارده و بازسازی ساختمان ها و تأسیسات تخریب شده در زلزله هزینه های بسیار زیادی بر دولت ها تحمیل می نماید در نتیجه چند سالی است که کشورها فعالیت های مختلفی را برای ارزیابی و مقاوم سازی ساختمان ها آغاز نموده اند و در این زمینه نشریات و آیین نامه های مختلفی نیز تدوین شده است. یکی از نشریات معتبر دنیا در زمینه مقاوم سازی مجموعه نشریاتی است که توسط سازمان مدیریت بحران آمریکا در زمینه ارزیابی و مقاوم سازی سازه های گوناگون منتشرشده است. در کشور ما نیز در سال های اخیر آیین نامه ها و نشریات مختلفی در زمینه مقاوم سازی ساختمان های مختلف تدوین شده است که مهم ترین آن نشریه ۳۶۲ )دستورالعمل بهسازی لرزه ای ساختمان های موجود( میباشد.
تلاش محققان در سالهای اخیر در راستای مقاوم سازی به منظور تقویت ساختمان های فرسوده به خاطر بالا بردن ظرفیت خمشی اعضای بتنی باعث ارائه راه کارهای جدیدی در علم مهندسی ترمیم سازه ها شده است که با جایگزینی شیو ه های جدید مقاوم سازی در جهت سهولت مقاوم سازی و بالا بردن ظرفیت سازه باعث شده تا مهندسین سازه به استفاده از سیستم های پلیمری تقویت شده با FRP روی بیاورند همچنین عدم ساخت وساز صحیح و اصولی بعضی از ساختمانها و تأسیسات در گذشته و آسیب پذیر بودن آنها در برابر زلزله را می توان به عنوان یکی از مهم ترین سیاست های اصولی دولت در چند سال آینده قرار داد. در سال های اخیر آیین نامه های طراحی سازه های مقاوم در برابر زلزله با اهمیت بیشتری موردتوجه کارشناسان امر قرارگرفته است و همچنین بنابر تحقیقات انجام شده، مقاوم سازی به شیوه های قدیمی پاسخ گوی مسائل امروزه سازه ها نبوده و یافتن راهکارهای جدید جهت ترمیم و بهسازی سازه های موجود از چالش های اساسی مهندسین سازه می باشد.
تعمیر و جایگزینی سازه های بتنی از جمله دال بتنی آسیب دیده میلیون ها دلار خسارت در دنیا به دنبال داشته است. مواد کامپوزیتی اف آر پی موادی بسیار مقاوم در مقابل محیط های خورنده و جایگزینی بسیار مطمئن برای تقویت اجزای بتنی از نقطه نظر تحمل بارهای مضاعف طراحی، بهبود نارسایی های ناشی از فرسودگی، افزایش شکل پذیری سازه و غیره می باشند.
به همین دلیل امروزه کامپوزیتهای FRP موضوع تحقیقات توسعه ای وسیعی برای تقویت اجزای بتنی و جایگزینی با قطعات و میلگردهای فولادی وکابلهای پیش تنیده شده است.
انوع سقف‌ ها و کف های سازه ای با استفاده از الیاف اف آر پی قابل مقاوم سازی شدن هستند از جمله، سقف های کامپوزیت، دال یک طرفه بتنی، دال دو طرفه بتنی، سقف های طاق ضربی، سقف های تیرچه بلوک وسقف های تیرچه کرومیت.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *