الیاف کربن از پرمصرف‌ترین الیاف در  صنعت مقاوم سازی ساختمان با کامپوزیت‌های FRP است‌. فیبرهای کربن در صنعت خودرو، صنایع دفاعی و صنایع پزشکی و اکترونیک کاربرد فراوانی دارند. از ‌الیاف کربن در ترکیب با رزین اپوکسی، جهت ساخت کامپوزیتهای کربن و مقاوم سازی ساختمان‌های بتنی با CFRPو… استفاده می شود.  کامپوزیت‌هایCFRP  مقاومت و سختی بسیار بالایی دارند و در مصارف مقاوم سازی جهت افزایش قدرت باربری تیرهای بتنی، ستون ها، دیوارها استفاده می‌گردند. فروشگاه اینترنتی تکنوپل انواع  مختلف فیبرهای کربن را با قیمت مناسب به فروش می‌رساند.

از ویژگی‌های عملکردی و مزایای فیبرهای کربن می‌توان به سادگی، انعطاف پذیری بالا و اقتصادی بودن آن‌ها اشاره نمود. کاربردی بودن الیاف کربن امتیاز دیگری است که می‌توان به آن اضافه کرد، طوری که می‌توان از آن برای تقویت تیرها، دال‌های بتنی، دیوارها، و حتی سطوح منحنی شکل مانند لوله‌ها و … در صنعت مقاوم سازی با CFRP استفاده نمود. امروزه قیمت مناسب الیاف کربن سبب افزایش کاربرد آن در صنعت مقاوم سازی شده است.این مسئله سبب شده تا خرید و فروش پارچه‌های کربنی سیر صعودی قابل توجهی داشته باشد.

پارچه‌های کربن عموما دارای وزن و ضخامت اندکی هستند، در برابر خوردگی مقاومت دارند و هنگام استفاده در ستون‌های بتنی مقاومت و سختی آن‌ها را افزایش می‌دهند. همچنین در هنگام استفاده در تقویت زیرساخت‌ها و مقاوم سازی سازه‌ها وقفه بسیار اندکی در کار ساخت ایجاد می‌نمایند و مزاحمتی در اجرای سازه ندارند.

در مواردی که طراحی یا ساخت یک سازه دچار خطا یا مشکل می‌شود، کامپوزیت‌های CFRP می‌توانند راهکار بسیار مناسبی برای پوشش دهی این اشتباهات باشند. این پلیمرها مقاومت سازه در برابر زلزله را افزایش می‌دهند و در صورت تغییر در ماهیت و اندازه بارهای اعمال شده بر ساختمان می‌توان از پلیمرهای تقویت شده با فیبرهای کربن در جهت جبران کاستی‌های موجود در المان‌های سازه‌ای استفاده نمود، به علاوه در صورت تغییر کاربری سازه می‌توان در جهت تامین پایداری و مقاومت سازه از کامپوزیت‍های CFRPاستفاده کرد. خرید ورق‌های کربن در ضخامت و عرض‌های متنوعی در فروشگاه اینترنتی تکنوپل امکان پذیر است.

هزینه اجرا و نصب کامپوزیت‌های CFRP وابسته به عوامل مختلفی است که که از جمله آن می‌توان به قیمت خرید و فروش الیاف کربن و رزین اپوکسی، محل اجرای پروژه و هزینه اجرای پلیمرهای تقویت شده با فیبرهای کربن اشاره کرد.  در هر صورت باید توجه نمود که قیمت الیاف کربن و هزینه اجرای کامپوزیت‌های CFRP با توجه به مزایای بسیار آن برای سازه بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.

سطح زیرین فیبرهای کربن باید قابلیت باربری کافی داشته باشند. سطوح بستر می‌بایست کاملا تمیز و به دور از هر گونه گرد و غبار، روغن و گریس باشند و به منظور هر گونه عملیات سابیدن، شن پاشی یا پاشش آب با واترجت‌ها آماده شده باشند. پیش از هر گونه عملیات مقاوم سازی با CFRP باید بتن تخریب شده سطح بستر را جدا نمود و اقدامات لازم جهت تعمیر آن‌ را فراهم کرد.

ورق‌های کربن با قیچی، چاقو و خط کش بریده می‌شوند. این شیت‌ها هرگز نباید در جهت عمودی خم شوند بلکه تنها می‌توان در راستای موازی با الیاف آن‌ها را خم نمود. کار مقاوم سازی با کامپوزیت‌های CFRP باید توسط متخصصین مجرب و کارآزموده انجام گردد.

انواع مختلف پارچه‌های کربن در فروشگاه اینترنتی تکنوپل موجود می‌باشند که در بین آن‌ها می‌توان به فیبرهای کربنی یک جهته و دو جهته برای مقاوم سازی سازه‌ها و تولید مصالح کامپوزیتی صنایع خودرو و … اشاره نمود. در پارچه‌های کربن یک طرفه تمامی فیبرها در یک جهت مشخص قرار می‌گیرند. چنین الیافی این امکان را فراهم می‌‌سازند تا با جهت گیری دقیق فیبرهای کربن تنها در یک جهت خاص حداکثر قدرت ممکن در آن جهت فراهم گردد در پارچه‌های کربن دوطرفه فیبرها در دوجهت به صورت تار و پود عمود برهم کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

محصولات الیاف کربن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *