مفهوم و ایده استفاده از آرماتور مدفون شده در سطح خارجی (EBR) راهکار پیش تنیدگی است که توسط محققان برای سال های زیادی مورد بررسی قرار گرفته است. در روش EBR، صفحات یا لمینیت های FRP پیش تنیده با استفاده از چسب های قوی اپوکسی به سطح خارجی تیر مقاوم سازی شده متصل می شوند. پیش تنیدگی لمینیت های FRP یا الیاف قبل از اتصال باعث می شود که مقاومت کششی بالای ماده مورد بهره برداری قرار گرفته و در نتیجه باعث بهبود دامنه بارگذاری تیر می شود. همانطور که در شکل زیر مشاهده می شود، عمل پیش تنیدگی باعث ایجاد کرنش فشاری در لایه پایینی فیبر می شود و در نتیجه یک خیز رو به بالا (منفی) ایجاد می شود که جابجایی عضو را در طول بارگذاری کاهش می دهد.

روش پس کششی با FRP
روش پس کششی با FRP

مقاوم سازی برخی از سازه ها نیز  در شکل زیر نشان داده شده است.

پس کششی با FRP
پس کششی با FRP

لمینیت FRP پیش تنیده

به طور کلی، فقط بخشی از مقاومت لمینیت های FRP در کاربردهای مقاوم سازی بدون پیش تنیدگی موثر است. با القای یک پیش تنیدگی به لمینیت ها، ممکن است از آن ها با اثربخشی بیشتری استفاده شود، زیرا از بخش بیشتری از مقاومت نهایی آن ها استفاده می شود. پیش تنیدگی با لمینیت های FRP با اتصال خارجی، مزیت های دوام عالی و بهبود وضعیت بهره برداری و ظرفیت نهایی را با هم ترکیب می کند. این سیستم هم مزایای یک سیستم پیش تنیده را فراهم می کند که قبل از تغییر شکل بیشتر به ظرفیت تحمل بار کمک می کند و هم یک سیستم پیوندی که سهم قابل توجهی از بار را تحت تغییر شکل بیشتر تحمل می کند. لمینیت های FRP پیش تنیده، هنگامی که روی سطح کششی تیر بتنی نصب می شوند، می توانند با بستن کامل شکاف های موجود و تأخیر در تشکیل ترک های جدید، عملکرد تیر را بهبود بخشیده و کنترل مناسبی برای ترک ها را فراهم کنند. مزیت لمینیت های FRP پیش تنیده، تأخیر در ترک خوردن و بستن ترک های موجود است و به دوام سازه نیز کمک کند، زیرا ترک ها دسترسی بیشتری برای رطوبت به بتن و لایه چسب فراهم می کنند. لمینیت های FRP پیش تنیده ممکن است با جلوگیری از حالت های خرابی زودرس، مقاومت نهایی را بیشتر کنند. لمینیت های پیش تنیده CFRP احتمالاً زیان ها و ضررهای طولانی مدت کمتری نسبت به تاندون های غیرچسبنده خارجی نشان می دهند. برای دستیابی به پیشرفت قابل توجه از نظر سختی سازه و ظرفیت تحمل بار بتن، به سطح پیش تنش حداقل 25٪ مقاومت ورق ممکن است لازم باشد. پیشنهاد شده است که برای افزایش مقاومت نهایی با به تأخیر انداختن شکست لایه های لمینیت FRP، به سطح پیش تنیدگی به اندازه 50٪ از مقاومت صفحه نیاز است.

رفتار روش پس کششی با FRP
رفتار روش پس کششی با FRP

ویژگی های روش پس کششی خارجی

 • روشی موثر برای افزایش ظرفیت خمشی
 • بلافاصله پس از نصب در تحمل بارهای زنده و مرده مشارکت دارد.
 • قبل از ایجاد پیش تنیدگی، تمام ترک های موجود در قطعه می بایست توسط مواد مخصوص کاملا پر شوند.
 • وسایل و قطعات تقویتی می بایست در برابر عوامل جوی و تاثیرات آتش و خوردگی محافظت شوند.

4 دیدگاه برای “روش پس کششی با FRP

 1. رضا حسینی پور گفته:

  با سلام و عرض خسته نباشید
  آیا از سیستم پیش تنیده برای کنترل ترک های تیر بتنی هم می توان استفاده کرد؟؟
  ممنون

  • اکبری گفته:

   با درود فراوان
   لمینیت های FRP پیش تنیده، هنگامی که روی سطح کششی تیر بتنی نصب می شوند، می توانند با بستن کامل شکاف های موجود و تأخیر در تشکیل ترک های جدید، عملکرد تیر را بهبود بخشیده و کنترل مناسبی برای ترک ها را فراهم کنند.

 2. ستاره سلیمانی گفته:

  سلام خدمت مهندسین تکنوپل
  سوالی در رابطه با این سیستم داشتم:
  منظور از اکتیو یا فعال بودن این سیستم چیه؟؟؟

  • اکبری گفته:

   با درود فراوان
   منظور این است که بلافاصله پس از نصب، در تحمل بارهای زنده و مرده مشارکت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *