آزمایش کرگیری بتن

آزمایش کرگیری بتن یا مغزه گیری بتن می تواند به عنوان یکی از روش های تخمین مقاومت بتن به کار رود. در میان آزمایش های درجا، آزمایش نیمه مخرب کرگیری بتن به عنوان یکی از دقیق ترین روش ها مطرح بوده است و مطالعات گسترده انجام شده در این زمینه، بهترین گواه بر اهمیت این روش می باشد. در این روش نمونه های استوانه ای توسط مته های الماسه تهیه می شوند و مورد آزمایش قرار می گیرند.
گرچه این روش نیاز به هزینه و زمان نسبتاً زیادی دارد، لکن توسط آن می توان نتایج قابل اعتمادی در مورد مقاومت بتن در محل بدست آورد. از کرگیری علاوه بر مقاومت فشاری بتن می توان برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز در مورد تراکم و کیفیت مخلوط و اجزای آن، جذب آب، چگالی و توانایی در برابر کشش نیز استفاده کرد.

عوامل بسیاری از جمله قطر مغزه، نسبت طول به قطر، جهت مغزه گیری، حضور آرماتور در داخل مغزه و حتی سطح مقاومت بتن، می تواند نتایج آزمایش مقاومت مغزه ها را تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین برای بدست آوردن اطلاعات قابل اعتماد می بایستی در تفسیر نتایج آزمایش، این عوامل را نیز مد نظر قرار داد.
در انجام آزمایش مغزه گیری، نمونه های استاندارد معمولاً دارای قطر ۱۰۰یا ۱۵۰ میلی متر می باشند. لکن عواملی همچون تراکم بالای شبکه آرماتورها در سازه و محدودیت ابعاد مقطع، نیاز به استفاده از مغزه هایی با قطر کمتر از ۱۰۰ میلی متر را نشان می دهد. ضمناً در کنار کاهش هزینه های ناشی از انبار کردن، نگهداری، انتقال و آزمایش نمونه ها، مغزه گیری با قطر کوچک تر می تواند با تعداد مغزه های بیشتر و در سطح وسیع تری انجام گیرد. با استفاده از مغزه های با قطر کوچک تر، احتمال برش خوردن میلگردهای فولادی کاهش می یابد و تنها حفره کوچکی برای انجام ترمیم باقی خواهد ماند.

دستگاه آزمایش کرگیری

دستگاه کرگیری قابل حمل ولی سنگین است و هنگام حفاری مغزه، باید ثابت نگه داشته شده تا از حرکت نسبی که باعث اعوجاج و یا شکستن مغزه می شود جلوگیری گردد. این دستگاه از سه قسمت اصلی پایه، مته و الکترو موتور تشکیل شده است. مته های دستگاه بصورت استوانه های تو خالی با قطرهای مختلف می باشد که به علت الماسه بودن سرمته، کرگیری از بتن بسیار سخت حتی به همراه فولاد امکان پذیر می باشد این دستگاه که آزمایش بوسیله آن انجام می شود، با سرعت زیاد چرخیده و به داخل بتن فرو می رود. برای خنک کردن دستگاه کرگیری حین کار از آب استفاده می شود، سرعت آب مورد نیاز بستگی به نوع دستگاه متفاوت بوده و به طور متوسط حدود ۳ لیتر در ثانیه می باشد.

آزمایش کرگیری بتن
5 (100%) 2 vote[s]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت

با ما آنلاین گفتگو کنید

+۹۸-۹۱۰۴۹۷۷۸۷۱