تست کشش ناحیه همپوشانی FRP

خانه   /   مقاوم‌سازی با FRP   /   روش‌های تست و ارزیابی FRP   /   تست کشش ناحیه همپوشانی FRP

آزمایش کششی ناحیه همپوشانیFRP، تستی جهت ارزیابی خواص مکانیکی کامپوزیت‌های پلیمری تقویت شده با الیاف در ‏مناطق همپوشانی است. آزمایش کششی ناحیه همپوشانیFRP، عملکرد مواد و کامپوزیت‌های‎ FRP ‎را در جایی که لایه‌ها به ‏هم متصل یا همپوشانی دارند، می‌سنجد و نتایج دقیقی را در مورد یکپارچگی ساختاری و رفتار کامپوزیت‌های ‏FRP ‎‏ تحت ‏کشش در نواحی همپوشانی ارائه می‌دهد. آزمایش کششی ناحیه همپوشانیFRP، شامل آماده سازی نمونه‌هایی با نواحی ‏همپوشانی با دقت طراحی شده است که سپس در دستگاه تست کشش نصب می‌شوند. در این آزمایش، یک ‏بار کششی تک محوری اعمال می‌شود و رفتار ناحیه همپوشانی تحت این بار، به دقت نظارت می‌شود و داده‌هایی مانند بار اعمال شده و ‏تغییر شکل ثبت می‌شود. تجزیه و تحلیل نتایج آزمایش، خواص مکانیکی مهم کامپوزیت‎ FRP ‎را در ناحیه همپوشانی، از ‏جمله استحکام کششی و ازدیاد طول در هنگام شکست را نشان می‌دهد. اطلاعات ثبت شده از این آزمایش، در استفاده هدفمند از کامپوزیت‌های FRP در انواع کاربردهای مقاوم‌سازی، اثر می‌گذارد.

این روش آزمون الزامات آماده سازی نمونه و آزمایش کشش ناحیه همپوشانی را برای تعیین خواص کششی اتصالات سیستم های FRP تک جهته و دو جهته برای مقاوم سازی سازه های بتنی توصیف می کند. این روش فقط برای تعیین خواص انعطاف پذیری کششی الیاف پیوسته اشباع شده با رزین کاربرد دارد.

استاندارد ASTM D 3165 روش آزمون مشخصات مقاومتی چسب ها در برش توسط بارگذاری کششی چند لایه چندلایه لمینیت با یک لبه فصل مشترک و استاندارد ASTM D 3528 روش آزمون برای مشخصات مقاومتی اتصالات دو لبه ای به وسیله چسب برشی با اعمال بارگذاری کششی را برای تعیین مشخصات مکانیکی ناحیه همپوشانی پیشنهاد داده است.

تست ناحیه همپوشانی FRP
تست ناحیه همپوشانی FRP

این روش آزمون برای استفاده در هر دو حالت کارگاهی و آزمایشگاهی در نظر گرفته شده است. با توجه به افزایش استفاده از لمینیت های FRP به وسیله رزین مخصوص، در نتیجه با توجه به مزایای لبه های بهم چسبیده (به ویژه کاهش تنش های ترک خوردگی)، نیاز به آزمایشات مختلفی وجود دارد.

در این آزمایش باید از یک دستگاه با ظرفیت بارگذاری بیش از ظرفیت کششی نمونه آزمایش استفاده شود و طبق ASTM Practices E4 کالیبره شود. دستگاه تست با سرعت بارگذاری قابل کنترل و یا کنترل کننده میزان جابجایی ترجیح داده می شود.

5/5 - (2 امتیاز)

درخواست ارائه خدمات تخصصی مقاوم سازی سازه و ساختمان

در صورتی که نیاز به مشاوره و راهنمایی در خصوص خدمات تخصص مقاوم سازی، خرید محصولات مقاوم سازی، مقاوم سازی با FRP و... دارید؛ می توانید با کارشناسان ما در شرکت مقاوم سازی تکنوپل در ارتباط باشید.

تماس بگیرید

نظر خود را درج کنید..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *