تست pull-off – کشش مستقیم FRP

خانه   /   مقاوم‌سازی با FRP   /   روش‌های تست و ارزیابی FRP   /   تست pull-off – کشش مستقیم FRP

آزمایش‎ Pull-Off ‎در محصولات ‏FRP، یک روش ارزیابی ضروری برای سنجش کیفیت چسبندگی مواد پلیمری تقویت‌شده ‏با فیبر به سطح چسبانده شده است. آزمایش‎ Pull-Off، استحکام پیوند بین کامپوزیت‎ FRP ‎و بستر آن را بررسی ‏می‌کند و بینش‌های مهمی را در مورد عملکرد ساختاری آن ارائه می‌دهد. این آزمایش که با اعمال نیروی کششی ‏تدریجی و عمود بر سطح زیرلایه ‏FRP‏ انجام می‌شود، حداکثر نیروی لازم برای جدا کردن‎ FRP ‎از زیرلایه را اندازه ‏گیری می‌کند. نیروهای کشش بالاتر نشان دهنده چسبندگی قوی‌تر است که یکپارچگی و چسبندگی انواع محصولات و ‏کامپوزیت‌های‎ FRP ‎را تضمین می‌کند. در واقع، آزمایشPull-Off، اثربخشی تکنیک باندینگ و کیفیت چسب‌های مورد ‏استفاده در نصب محصولات ‏FRP‏ در کاربردهای مقاوم‌سازی را مشخص می‌کند. آزمایش میزان چسبندگی (‏FRP‏)، ‏اطمینان می‌دهد که ساختارهای‎ FRP، الزامات عملکردی سختگیرانه را در کاربردهای مختلف مقاوم‌سازی برآورده ‏می‌کنند‎.‎

آزمایش Pull Off (تست پول آف)، الزامات آزمایش مقاومت چسبندگی کششی الیاف و ورقها یا لمینیت های FRP متصل به سطح یک عضو بتنی را برای تعیین مقاومت کششی بتن بستر یا هر دو مشخص می کند. روش آزمون استاندارد ASTM-D4541 روشی برای تعیین مقاومت pull-off پوشش هایی است که از چسب های قابل حمل استفاده می کنند.

تست pull-off
دستگاه آزمایش pull-off

آزمون pull-off بر روی یک سطح 25 تا 40 میلی متر مربعی یا یک صفحه دایره ای چسبیده به سطح FRP یا بتن با چسب متصل کننده انجام می شود. پس از عمل آوری چسب، دستگاه مخصوصی به محل بارگذاری متصل شده و برای اعمال کشش عمود بر بتن تراز می شود. نمونه تا زمانی که دستگاه چسبندگی از سطح جدا شود، بارگذاری می شود.

مقاومت pull-off بر اساس حداکثر بار نشان داده شده، اطلاعات کالیبراسیون دستگاه و سطح تحت تنش اصلی محاسبه می شود. جدا شدن صفحه چسبیده به FRP نشانه ای از آماده سازی نامناسب سطح یا چسب کم مقاومت است. شکل زیر تصویر شماتیک یک تست pull-off است.

تست سختی
تست سختی

این روش برای استفاده در محیط کارگاه و آزمایشگاه در نظر گرفته شده است. با توجه به افزایش استفاده از لمینیت های FRP با استفاده از چسب برای مقاوم سازی خارجی سازه های بتنی موجود، نیاز به ارزیابی رفتار کشش مستقیم اتصال وجود دارد. این روش برای رفع چنین نیازی در نظر گرفته شده است.

از مشخصات اصلی مواد بدست آمده از این روش آزمون می توان در کنترل کیفیت چسب ها و روابط تئوری طراحی لمینیت های FRP به عنوان مقاوم سازی کننده خارجی برای مقاوم سازی سازه موجود استفاده کرد.

آماده سازی نمونه

طبق روش های توصیه شده سازنده، FRP روی سطح بتن اعمال شود. دستورالعمل های سازنده باید برای زمان سپری شده بین استفاده از FRP و آزمایش اجرا شود. برای اندازه گیری چسبندگی، روش زیر، هنگام رعایت دستورالعمل های سازنده، باید دنبال شود.

شرایط آزمایش

آزمایش در محیط آزمایشگاه استاندارد با دمای 20-26 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی 40-60%، مگر اینکه محیط دیگری (مانند دما یا محلول قلیایی) به عنوان بخشی از آزمایش مشخص شود.

روش آزمایش

مطابق با برنامه زمان بندی، یک قسمت مسطح برای اندازه گیری انتخاب کنید. سطح FRP برای اتصال فیکسچر آماده شود. سطح FRP باید با حلال تمیز شود، با کاغذ سنباده متوسط زده شود، با حلال شستشو داده شده و اجازه داده شود تا سطح مربوطه خشک شود.

 آماده سازی تست pull-off
آماده سازی تست pull-off

سوراخی با مته یا برش مربعی از لمینیت FRP در بتن بستر، با توجه به اندازه و شکل دستگاه، با استفاده از هسته الماس یا چرخ برش ایجاد شود. درون بتن به عمق 6 تا 12 میلی متر برش داده شود. چسب به سطح بستر و لمینیت اعمل شده و مطابق با دستورالعمل های سازنده لمینیت عمل آوری انجام شود.

تست pull-off
تست pull-off

بارگذاری دستی یا مکانیکی اعمال می شود تا حرکتی مداوم با سرعت کمتر از 1 مگاپاسکال بر ثانیه را تا زمان جداشدن به وجود آورد. حداکثر مقدار بار باید در کمتر از 100 ثانیه بدست آید. سپس نیروی pull-off اندازه گیری می شود.

تست pull-off
تست pull-off
5/5 - (2 امتیاز)

درخواست ارائه خدمات تخصصی مقاوم سازی سازه و ساختمان

در صورتی که نیاز به مشاوره و راهنمایی در خصوص خدمات تخصص مقاوم سازی، خرید محصولات مقاوم سازی، مقاوم سازی با FRP و... دارید؛ می توانید با کارشناسان ما در شرکت مقاوم سازی تکنوپل در ارتباط باشید.

تماس بگیرید

نظر خود را درج کنید..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *