تست سختی FRP

تست بارکل در سنجش سختی پلیمرهای تقویت شده با الیاف (‏FRP‏)، روشی محوری در ارزیابی خواص مکانیکی آنها است. ‏آزمایش سختی بارکل، ابزاری‎‏ قابل اعتماد برای اندازه‌گیری سختی کامپوزیت‌های ‏FRP‏ فراهم می‌کند. این آزمایش، ‏محصولات و کامپوزیت‌های ‏FRP‏ را از نظر مناسب بودن برای کاربردهای مقاوم‌سازی مختلف، ارزیابی می‌کند. آزمایش ‏سختی ‏FRP،که با استفاده از سختی سنج دستی بارکل انجام می‌شود، شامل اعمال نیروی استاندارد شده بر روی سطح ‏ماده و اندازه گیری مقاومت آن در برابر نفوذ است. مقادیر سختی به‌دست‌آمده، بینش‌های ارزشمندی در مورد یکپارچگی ‏ساختاری، دوام و عملکرد مواد و محصولات ‏FRP‏ ارائه می‌دهد. مهندسان و تولیدکنندگان برای تصمیم گیری آگاهانه در ‏مورد انتخاب مواد ‏FRP، بهینه سازی فرآیند و کنترل کیفیت در کاربردهای ‏FRP‏ بر این نتایج تکیه می‌کنند. داده‌های ‏بدست آمده از آزمون سختی‎ FRPبارکل، نقشی اساسی در افزایش قابلیت اطمینان و طول عمر محصولات مبتنی بر ‏FRP‏ ‏در کاربردهای مقاوم‌سازی مختلف ایفا می‌کند.‏

ویژگی مکانیکی از نظر سختی با استفاده از استاندارد ASTM D 2583 برای تعیین سختی بارکول (Barcol) یک کامپوزیت ماتریس پلیمری تعیین می شود.

نمونه ها مطابق با الزامات استاندارد ASTM 2583 قبل از آزمایش در دمای اتاق 48 ساعت خشک می شوند. تست سختی سپس در آزمایشگاه و در شرایط جوی دمای اتاق انجام می شود. تورفتگی هایی روی هر یک از نمونه ها حداقل به اندازه 3 میلی متر از لبه نمونه ایجاد می شود. تورفتگی ها فقط در سطح صاف انجام می شود که توسط رزین پلی استر پوشانده شده است. در هر نمونه، اعداد روی گیج قرائت و ثبت می شود.

تست بارکول
تست بارکول

دستگاه Barcol جهت تست سختی الیاف FRP

Barcol Impressor قابل حمل است و بنابراین برای آزمایش سختی قطعات ساخته شده و نمونه های آزمایش انفرادی برای اهداف کنترل تولید مناسب است.

قبل از اقدام به این روش آزمون، باید به مشخصات ماده در حال آزمایش اشاره شود. هرگونه آماده سازی نمونه آزمایش، آماده سازی شرایط، ابعاد یا پارامترهای آزمایش یا ترکیبی از آنها که در مشخصات ماده ASTM مربوطه آورده شده است، نسبت به موارد ذکر شده در این روش آزمون اولویت دارد. اگر مشخصات ماده مربوط در ASTM وجود نداشته باشد، شرایط پیش فرض اعمال می شود.

5/5 - (2 امتیاز)

درخواست ارائه خدمات تخصصی مقاوم سازی سازه و ساختمان

در صورتی که نیاز به مشاوره و راهنمایی در خصوص خدمات تخصص مقاوم سازی، خرید محصولات مقاوم سازی، مقاوم سازی با FRP و... دارید؛ می توانید با کارشناسان ما در شرکت مقاوم سازی تکنوپل در ارتباط باشید.

تماس بگیرید

نظر خود را درج کنید..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *