راهکارهای تخصصی بهسازی سازه ای

نیاز به افزایش و ارتقا ظرفیت سازه‌ای سازه‌ها معمولا به دلیل، تغییرات قوانین آیین‌نامه، مقاوم‌سازی لرزه‌ای، گسترش و یا تغییر کاربری ساختمان‌ها، اصلاح ساختار به دلیل اشتباه در طراحی و یا ساخت و ساز، از دست دادن ظرفیت به دلیل عمر سازه و یا تخریب مواد ساختمانی، به وجود می‌آید.
مقاوم سازی تکنوپل راهکار استحکام‌بخشی و بهسازی سازه‌ای را به منظور ارتقا ظرفیت سازه یا حل بسیاری از کاستی ها و یا نیازهای سازه ای، طراحی کرده است. این هدف با استفاده از طیف گسترده‌ای از روش ها بر پایه کامپوزیت FRP، کامپوزیت FRCM، پس کشیدگی، اجرای ژاکت و مقاوم‌سازی ترکیبی به دست می‌آید.
سیستم استحکام‌بخشی سازه‌ای، مقاوم سازی تکنوپل به منظور ارائه راه‌حل برای، ساختمان‌های تجاری، شهری، مسکونی و ساختمان‌های تاریخی به منظور دستیابی به سطح عملکرد استاندارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
رویکرد استحکام‌بخشی سازه‌ای تکنوپل به طور گسترده در زیرساخت‌های حیاتی از جمله پل‌ها، تونل‌ها، جاده‌ها، فرودگاه‌ها به منظور بازسازی ظرفیت اصلی سازه‌های آسیب‌دیده کاربرد دارد.
راهکارهای استحکام‌بخشی و مقاوم سازی سازه‌ای تکنوپل برای ارتقا ظرفیت سازه‌ای تجهیزات صنعت نفت و گازکه نیاز ضروری به تقویت، استحکام‌بخشی و تعمیر دارند، بسیار ایده‌آل و مناسب است.
روش های استحکام‌بخشی سازه‌ای ما در محیط‌های دریایی (بنادر، اسکله‌ها، پره‌های شناورها و غیره) به منظور حفاظت از اجزا سازه و افزایش عمر سازه‌های دریایی، نصب می‌گردد.
در ادامه شما می‌توانید با جزییات مربوط به راهکارهای تخصصی بهسازی سازه ای تکنوپل آشنا شوید.

 • ساختمان‌ها
 • زیرساخت‌های حمل و نقل
 • سازه های آب و فاضلاب
 • نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع مادر
 • سازه‌های دریایی

بهسازی سازه با استفاده ازکامپوزیت FRP

تکنوپل بر مبنای کامپوزیت FRP راهکارهای موثری جهت بهسازی سازه‌هایی که نیاز به تعمیر و مقاوم‌سازی دارند ارائه می دهد. سیستم کامپوزیت FRP شامل طیف گسترده‌ای از الیاف کربن و الیاف شیشه تقویت کننده با استحکام بالا و رزین اشباع متناسب با الیاف می‌باشد.

بهسازی سازه ای خطوط لوله با استفاده از کامپوزیت FRP

تکنوپل بر مبنای کامپوزیت FRP راهکار مقاوم سازی سازه‌ای منحصربه فرد برای بهسازی و نوسازی خطوط لوله و سیستم های پاپینگ طراحی کرده است.این راهکار مقاوم سازی شامل الیاف تقویت کننده مستحکم از جنس کربن و شیشه بوده که به وسیله رزین اپوکسی پیش آغشته و یا در محل آغشته می گردد.

بهسازی سازه با استفاده ازکامپوزیت FRCM

کامپوزیت FRCM عبارت است از ماتریس سیمانی تقویت شده با الیاف. در این روش از شبکه های الیاف کربن و بر بستر ماتریس سیمانی با مقاومت بالا به منظور تقویت و استحکام سازه های بتنی و بنایی استفاده می گردد.

بهسازی سازه به روش پس کشیدگی داخلی

پس‌کشیدگی داخلی موجب استحکام بخشی به بتن بر اساس استحکام بتن در فشار و ضعف بتن در کشش عمل می‌نماید. این راهکار شامل فولاد تقویت کننده با استحکام بالا می‌باشد که معمولا با افزایش ابعاد مقطع بر روی سازه متصل شده و یا از طریق حفاری اعضای موجود، درون سازه نصب می‌گردد.

بهسازی سازه به روش پس کشیدگی خارجی

سیستم پس‌کشیدگی خارجی موجب استحکام بخشی به بتن بر اساس استحکام بتن در فشار و ضعف بتن در کشش عمل می‌نماید. این راهکار شامل فولاد تقویت کننده با استحکام بالا می‌باشد که خارج المان سازه ای در نقاط تکیه‌گاهی نصب می‌گردند.

بهسازی سازه ای خطوط لوله به روش پس کشیدگی

روش پس کشیدگی راهکاری موثر جهت تقویت لوله‌های آسیب دیده در هنگامی که خط لوله در سرویس قرار دارد، می‌باشد. این راهکار شامل تاندون‌های فولادی است که به صورت حلقه بر روی لوله پیچیده شده و نیروی پس کشیدگی به آن اعمال می گردد.

بهسازی سازه با استفاده از صفحات کربن پس کشیده

در این روش به منظور استحکام بخشی سازه از لمینت کربن (CFRP) پس کشیده شده استفاده شده است. این راهکار مقاوم سازی موجب افزایش ظرفیت تحمل بار اعضای سازه ای شده و رشد ترک در سازه را کنترل می کند.

بهسازی سازه با استفاده از ژاکت بتنی

در این روش المان های سازه ای که دارای ضعف می باشند با افزودن میلگرد های طولی و قالب بندی و بتن ریزی مجدد مقاوم سازی می گردند.این راهکار مقاوم سازی جهت افزایش ظرفیت باربری ستون‌ها، تیرها، دیوارها و دال‌ها طراحی شده است.

بهسازی سازه به روش ترکیبی

این راهکار مقاوم سازی به منظور تعمیر و ترمیم لوله‌های آسیب دیده از داخل و بدون حفاری طراحی شده است. این روش ترکیبی ویژه متشکل از لایه‌های FRP و سیم‌های تقویت کننده فولادی با قابلیت تنظیم ابعاد و اندازه برای اطمینان از انطباق کامل با مشخصات پروژه می‌باشد.

بهسازی سازه ای
5 (100%) 3 vote[s]

6 thoughts on “بهسازی سازه ای

  • امیر محمد بنایی says:

   با سلام و احترام
   در این روش مقاوم سازی المان هایی که در سازه دارای ضعف هستند در جهت افزایش ظرفیت باربری ستون‌ها، تیرها، دیوارها و دال‌ها استفاده می شود.

  • امیر محمد بنایی says:

   با سلام و احترام
   کامپوزیت های FRP از الیاف تقویتی و ماتریس تشکیل شده است و ماتریس ، رزین مصرفی در ساخت کامپوزیت FRP می باشد که این مدل رزین از نوع رزین های گرما سخت که شامل پوکسی ها می شود می باشد و دو جزئی (رزین و هاردنر) می باشند.

  • امیر محمد بنایی says:

   با سلام و احترام
   ژاکت بتنی را میتوان در المان های مختلفی همانند تیر ، ستون ،دیوار و دال ها اجرا کرد که که این روش همانند سایر روش های دیگر مقاوم سازی دارای مزایا و معایبی مختلفی می باشد
   به طور مثال مقاوم بودن المان مقاوم سازی شده و عدم نیاز به اعمال پوشش ضد آتش بر روی آن و عدم تغییر در میزان خوردگی و زنگ زدگی المان مقاوم سازی شده از مزیت های ژاکت بتنی و
   بدلیل بزرگ شدن ابعاد المان سختی و مقاومت المان افزایش یافته و می بایست کنترل هایی در خصوص کنترل تیر قوی – ستون ضعیف بعمل آید و اجراء تقریباً مشکل نسبت به سایر روش های مقاوم سازی ساختمان به دلیل نیاز به عوامل اجرایی مختلف مانند اکیپ اجرایی کاشت میلگرد و اکیپ قالب بند ، آرماتور بند و بتن ریز می باشد از معایب این روش می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *