چسب اپوکسی

چسب اپوکسی یکی از پرکاربردترین و پرمصرف‌ترین نوع رزین‌ اپوکسی در  صنعت مقاوم سازی ساختمان با FRP است. این محصول دو جزئی ترکیبی از هاردنرها و رزین اپوکسی است و دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی است و به همین دلیل استفاده زیادی در مقاوم سازی ساختمان با کامپوزیت‌های FRP دارد. قیمت خرید و فروش چسب اپوکسی در مقایسه با خاصیت چسبندگی و کارایی بالای آن، بسیار مناسب است. رزین اپوکسی در ساخت کامپوزیت‌های FRP برای استفاده در صنایع مختلف نظیر صنعت مقاوم سازی و بهسازی ساختمان با FRP،  صنعت خودروسازی، صنعت هواپیماسازی و … کاربرد فراوان دارد. شرکت مقاوم سازی تکنوپل خدمات خرید و فروش برترین برندهای چسب اپوکسی را با قیمت مناسب به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد.

چسب اپوکسی یک ماده خاکستری دو جزیی خاکستری یا بی رنگ است که از ترکیب هاردنر و رزین اپوکسی تشکیل شده و یکی از مواد تشکیل دهنده کامپوزیت‌های FRP می‌باشد. که در صنعت مقاوم سازی ساختمان کاربرد بسیار وسیعی دارد. برخی ویژگی‌های چسب اپوکسی که باعث محبوبیت بسیار زیاد آن در ساخت کامپوزیت‌های FRP ، مقاوم سازی سازه و صنایع هوافضا و … می‌باشد به شرح زیر می‌باشند:

۱-مقاومت کششی، خمشی و فشاری چسب اپوکسی بسیار بالا است. بنابراین در ساخت کامپوزیت‌های FRP و صنعت مقاوم سازی ساختمان نقش عمده و مهمی ایفا می‌کنند.

۲-رزین اپوکسی مقاومت بسیار زیادی در مقابل مواد شیمیایی مختلف مانند اسیدها، نمک‌ها، روغن‌ها، حلال‌ها و … دارد و در مقابل این مواد تاثیر پذیر نمی‌باشد.

۳- قیمت چسب اپوکسی با توجه چسبندگی زیاد و کاربرد وسیع آن در ساخت کامپوزیت‌های FRP و صنایع مختلف مانند مقاوم سازی، صنایع هوافضا و … بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است و این مساله باعث شده خرید و فروش چسب اپوکسی با استقبال گسترده‌ای مواجه شود.

۴-رزین‌های اپوکسی در مقابل گرما، سایش و رطوبت پایداری بسیار زیادی دارند.

۵-چسب اپوکسی در هنگام سخت شدن جمع نمی‌گردد و با تمام سطوح چسبندگی بسیار بالایی ایجاد می‌نمایند.

اپوکسی ها برای چسبندگی عالی، مقاومت شیمیایی و گرما، خواص مکانیکی و ویژگی های عایق الکتریکی فوق العاده شناخته شده اند. مقاومت شیمیایی اپوکسی ها نسبت به محلول های اساسی عالی است (بهترین انتخاب برای مخازن آب شور).
قیمت چسب اپوکسی و کلا اپوکسی ها گرانتر از پلی استر هستند و زمان های درمان طولانی تر هستند، اما طیف گسترده ای از خواص آنها می تواند انتخاب هزینه / عملکرد برای کاربردهای حیاتی باشد.چسب اپوکسی با واکنش یک اپوکسی (مانند اپیکرل هیدرین) با سخت کننده و یا پلی آمین (مانند تری اتیلن تترامین) شکل می گیرند که برای ساختن یک پلیمر بسیار سخت و در عین حال سخت، بسیار پیچیده است. ویسکوزیته اپوکسی ها یک گام بالاتر از پلی استر و وینیل استر است. اکثر اپوکسی ها در محدوده ۹۰۰ سانتیمتر شروع می شوند.
خصوصیات چسب اپوکسی شامل انقباض بسیار کم، ثبات درجه یک خوب، مقاومت در برابر حرارت بالا، خستگی خوب و پایبندی به تقویت کننده ها است.با توجه به اتصال دوبعدی گسترده رزین، انقباض نرمال کمتر از حد ممکن است بر اساس قدرت آن انتظار می رود.

کاربرد های چسب اپوکسی :

چسب اپوکسی یک کوپلیمر است که با مخلوط کردن یک رزین و سخت کننده تشکیل می شود. بسته به ضخامت کاربرد و دمای منطقه کار، اپوکسی از یک دقیقه تا چند روز به طور کامل خشک می شود تا به یک پوشش جامد روشن تبدیل شود. فرآیند پخت بسیار حساس به درجه حرارت است، بنابراین همیشه در هنگام کار با چسب اپوکسی، دستورالعمل سازنده را دنبال کنید. در واقع، بعضی از اپوکسی های حرفه ای نیاز به سخت کننده ندارند، بلکه به واسطه گرما فعال می شوند. مقاومت اپوکسی سخت شده ممکن است در حرارت بالا یا در معرض نور ماوراء بنفش قرار گیرد. چسب اپوکسی دارای کاربردهای متنوعی است. اپوکسی ها در هر زمان ترجیح می دهند پیوند قوی لازم باشد. آنها به طور گسترده در ساخت و ساز استفاده می شود. چسب اپوکسی برای پیوستن به عناصر ساخت و ساز یا حفاظت از سطوح زیرین از خاک و رطوبت استفاده می شود. هنگام استفاده از چسب اپوکسی، همیشه در یک محیط تهویه مناسب کار کنید زیرا بخارات خطرناک هستند. اگر روی یک سطح ریختید، آن را با سرکه یا استون تمیز کنید. اگر روی خودتان ریختید، رزین را با سرکه شستشو دهید. استون را می تواند از طریق پوست جذب شود. چند مورد استفاده خوب برای چسب اپوکسی در زیر آورده شده است.

۱٫تعمیرات فایبر گلاس:

چسب اپوکسی می تواند برای تعمیر بدنه اتومبیل های سواری و تریلر های دام، و نیز داخل بدنه قایق استفاده شود. با این حال، به دلیل حساسیت به نور ماوراء بنفش، آنها برای استفاده در خارج از پوسته قایق توصیه نمی شود.

۲٫ جایگزین چسب چوب در صنعت نجاری

در هنگام خرج کردن، اپوکسی می تواند برای چسب چوب در هنگام ساخت مبلمان یا کابینت ها جایگزین شود. مزیت اصلی آن در برابر چسب چوب این است که آن را سریع تر تنظیم می کند، و آن را برای شرایط فوری مفید می سازد. همچنین می تواند به عنوان یک چسب ثانویه برای تقویت چسب چوب استفاده شود. چسب اپوکسی برای تخته سه لا با فایبرگلاس استفاده می شود. این باعث افزایش قدرت و دوام ساخت و ساز می شود. رزین اپوکسی یک انتخاب بسیار عالی برای پوشاندن سطوح نوار و دیگر سطوح  مرطوب است

۳٫ پوسیدگی چوب و فلز

چسب اپوکسی می تواند برای تعمیر پوسیدگی چوب یا زنگ استفاده شود. فقط بخشی آسیب دیده از پرتوهای چوبی یا فلزی را پر کنید و اجازه دهید خشک شود. هنگام کار با فلز، یک اپوکسی با مواد افزودنی مناسب برای جلوگیری از واکنش های شیمیایی ناخواسته انتخاب کنید.

۴٫تقویت پیچ و مهره

چسب اپوکسی برای تقویت اتصال دهنده ها استفاده می شود. به طور مثال، ماشین آلات ارتعاشی سنگین را به یک طبقه بتونی متصل می کند. اپوکسی پیچ را از خوردگی محافظت می کند، مفصل را تقویت می کند و تاخیر در ترک خوردگی ناشی از استرس ایجاد می کند.

۵٫جواهر سازی

چسب اپوکسی برای ساخت جواهر فروشی استفاده می شود. یک تصویر را به یک فنجان فنجان اضافه کنید، سپس آن را با پوشش اپوکسی لمینیت کنید. شما همچنین می توانید “پنجره” را در یک حلقه فلزی ایجاد کنید. شما حتی می توانید یک مونتاژ لایه ای را در یک فولاد عمیق ساخته شده با استفاده از چندین پوشش و چند لایه اپوکسی ایجاد کنید.

چسبندگی چسب اپوکسی بسیار زیاد است، به همین دلیل موارد استفاده آن بسیار زیاد و متنوع می‌باشد که از جمله آن می‌توان به مواردی مانند استفاده جهت چسباندن بتن، سنگ‌های طبیعی سخت، سرامیک‌ها، سیمان فیبردار، ملات آجر، بلوک و فلزات مانند آهن، آلمینیوم، چوب، پلی استر، اپوکسی، شیشه و … اشاره کرد. همچنین باید گفت رزین اپوکسی در مقاوم سازی سازه به عنوان چسب کاشت آرماتور و ملات ترمیمی فوری کاربرد دارد که در گوشه‌ها و لبه‌ها، سوراخ‌ها، لبه‌های ذرز، پرکننده‌های درزهای سخت و ترک‌‌های داخل بتن استفاده می‌گردد. علاوه بر این برخی محصولات تخصصی چسب اپوکسی در نصب قطعات پیش ساخته بتنی به ویژه صنعت پل سازی استفاده می‌گردند. از چسب اپوکسی دوجزیی بدون حلال می‌توان در مقاوم سازی با  کامپوزیت‌های FRP به عنوان لایه رابط و عامل چسبندگی بر روی بتن استفاده کرد. رزین اپوکسی قابل استفاده در سطوح افقی و عمودی است. در فروشگاه اینترنتی تکنوپل خرید برندهای مختلف چسب‌ اپوکسی با کاربردهای متنوع به راحتی امکان پذیر می‌باشد.

سطح بستر چسب اپوکسی در مقاوم سازی با کامپوزیت FRP باید عاری از روغن، گریس، گرد و خاک و دانه‌های سست باشد. رزین و هاردنر می‌بایست به مدت لازم توسط دریل هم زن مخلوط شود تا یک مخلوط یکدست و یکنواخت ایجاد گردد. اختلاط و اجرای رزین اپوکسی بسیار آسان است و مزاحمت  و وقفه‌ای در کار ساخت ایجاد نمی‌نماید.

انواع مختلف چسب‌های اپوکسی در  فروشگاه اینترنتی تکنوپل با قدرت مقاومت‌های فشاری، کششی و خمشی متفاوت موجود می‌باشند که بسته به نیاز کار مقاوم سازی و بهسازی مورد نظر می‌توان از این طیف گسترده محصولات استفاده نمود.

محصولات چسب اپوکسی

8 دیدگاه برای “چسب اپوکسی

  • امیر محمد بنایی گفته:

   با سلام و احترام
   تفاوت هایی در نوع کاربرد آنها وجود دارد و به طور مثال برای نصب میلگردهای FRP در روش NSM و نصب لمینیت‌های FRP ژل اپوکسی کاربرد فراونی دارد
   و نصب الیاف کربن ، الیاف شیشه و آرامید FRP به­ روش دستی ‌تر چسب و رزین اپوکسی کاربرد دارد.

 1. مجتبی الله دادی گفته:

  سلام من برای باک موتور که مقداری پوسیده س … اما زنگ زدگی هاشو گرفتم چند جا سوراخاش معلوم شد … از چه نوع چسبی استفاده کنم … ممنون میشم پاسخ بدین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *