تست Pull out بتن

آزمایش بیرون کشیدگی(pull out) بتن، یکی از آزمایش های نیمه مخرب برای تعیین مقاومت استاتیکی بتن در محل است. مونتاژ و عملکرد ابزار مورد استفاده در آزمایش بیرون کشیدگی بتن ساده بوده و نیاز به تخصص خاصی ندارد.
آزمایش Pull out به وسیله ی روش های LOK و CAPO صورت می پذیرد. تجهیزات این آزمایش به نحوی طراحی گردیده که موجب پدید آمدن نیروهای کششی می شوند. نیروهای بیرون کشیدگی به مقاومت فشاری بتن مرتبط است. این همبستگی به واسطه ی ارزیابی نیروی مورد نیاز برای کشیدن یک پروب فولادی از صفحه ی مدور به دست می آید. ماهیت آزمایش بیرون کشیدن بر این اصل استوار است که حداکثر نیروی کششی که به قطعه نصب شده در داخل بتن اعمال می گردد، در لحظه گسیختگی بتن به مقاومت فشاری بتن بستگی دارد.

روش انجام تست Pull out (بیرون کشیدگی)

فرایند آزمایش بیرون کشیدگی بتن در ابتدا با ثابت کردن تجهیزات آغاز میشود. تجهیزات آزمایش بیرون کشیدگی بتن، نیروی لازم برای بیرون کشیدن قسمتی از بتن سخت شده به شکل مخروط را تأمین میکنند. مقدار نیروهای بیرون کشیدگی تا حد زیادی به مقاومت فشاری بتن وابسته است. روش آزمایش بیرون کشیدگی بتن، هیچگونه اطلاعات آماری جهت ارزیابی سایر مشخصه های مقاومتی مهیا نمی کند.

مفهوم آزمایش pull out در واقع بر مبنای اندازه گیری نیروی مورد نیاز برای بیرون کشیدن یک دیسک یا پروب فولادی دایره ای به قطر ۲۵ و ضخامت ۸٫۵ میلی متر قرار گرفته در بتن می باشد. دالی یا پروب فولادی در بتن تازه یا بعد از ساخت درون بتن قرار داده می شود. این آزمایش شامل یک میله فولادی است که به یک دیسک فلزی متصل می باشد. این دیسک در عمق ۲٫۵ سانتی متری سطح بتن قرار داده می شود. در زمان آزمایش، میله از دیسک و بتن خارج می شود و یک پیچ فولادی سخت به جای آن جایگزین می شود. سپس جک هیدرولیکی دستی که دارای یک تکیه گاه حلقوی به قطر داخلی ۵۵ میلی متر می باشد بر روی سطح بتن قرار داده شده و آنگاه مهره زیر جک به پیچ فولادی متصل می شود و نیروی کششی را به آن اعمال می کند که در حدود ۱۰-۶۰ کیلونیوتن می باشد.

در انجام آزمایش بیرون کشیدگی تنش های سه بعدی پیچیده ای در داخل بتن گسترش می یابد. تحلیل های عددی انجام شده قبل از مرحله ترک نشان می دهدکه تنش های اصلی بتن در قسمت بالای قطعه فلزی بیشتر می باشد. معیارهای گسیختگی پیشنهاد شده شامل:

الف) مقاومت فشاری بتن، زیرا شکست در اثر خرد شدن بتن اتفاق می افتد.
ب)طاقت شکست بتن و

ج)قفل و بست سنگ دانه ها در اطراف ترک های محیطی می باشد.

تست Pull out بتن
5 (100%) 2 vote[s]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت

با ما آنلاین گفتگو کنید

+۹۸-۹۱۰۴۹۷۷۸۷۱