اسکن آرماتور در بتن

یکی از آزمایش های غیرمخرب سازه های بتنی اسکن میلگرد و آرماتور در بتن می باشد. اسکن شبکه میلگرد به دلایل مختلفی می تواند کاربرد داشته باشد. اجرای اسکن میلگرد می تواند ارائه دهنده اطلاعاتی مانند قطر میلگرد ، محل و کاور میلگرد های مدفون در بتن باشد. دستگاه های اسکن میلگرد، آرماتوریاب یا کاورمتر نامیده شده و دارای انواع مختلفی می باشند. انواع دستگاه های اسکن میلگرد با توجه به نوع و قدرت می توانند میلگردها را در اعماق مختلفی نمایش دهند .
آزمایش اسکن میلگرد بتن می تواند وضعیت میلگردهای سازه های بتنی در اعضاء مختلف سازه بتنی مانند فونداسیون ، ستون ، دیوار ، تیر و دال را نمایش دهد. اما باید دقت داشت که دستگاه های اسکن میلگرد بتن در موقعیت یابی و اسکن آماتور دارای محدودیت هایی نیز می باشد. عمده این محدودیت ها شامل عمق اسکن میلگرد و خطای ناشی از تراکم شبکه میلگرد می باشد.

انوع روش های اسکن آرماتور در بتن

روش های مختلفی جهت اسکن آرماتور در بتن وجود دارد که روش رادار نفوذ زمینی (GPR) و روش اشعه  X Ray) X) مرسوم ترین روش ها هستند.

اسکن آرماتور در بتن با روش GPR

هنگام آماده سازی برای برش یا هسته بتنی به عنوان بخشی از یک پروژه ساختمانی، معمولاً مکان یابی آرماتورهای فلزی سازه مهم است. عدم انجام این کار می تواند منجر به اشتباهات گران قیمتی شود که می تواند یک پروژه را به تأخیر بیاندازد و در عین حال به یکپارچگی و ثبات ساختار آسیب برساند. استفاده از GPR برای یافتن میلگرد سریع، ایمن و آسان است و در دراز مدت موجب صرفه جویی در وقت و هزینه می شود.
دلایل بسیار دیگری برای استفاده از GPR برای یافتن میلگرد وجود دارد. هنگامی که یک سازه بتنی نتواند شکست بخورد، اغلب منجر به جابه جایی میلگردیا زوال آن می شود. بررسی GPR در مورد ناحیه خرابی می تواند به مهندسان کمک کند تا یک راه حل احتمالی برای تعمیر ترک را پیدا کنند و در عین حال در یافتن عامل نقص ساختار سازه نیز کمک می کنند.

در فرآیند اسکن GPR، امواج رادیویی با استفاده از آنتن فرستنده در فرکانس خاصی به بتن هدایت می شوند. از آنجا که امواج رادیویی نوعی انرژی الکترومغناطیسی هستند، انرژی اجسام دفن شده مانند میلگرد، کابل های فشار کششی، لوله ها و مجرا را از بین می برد و سپس توسط گیرنده در همان آنتن گرفته می شود. تجهیزات اسکن GPR شامل نرم افزاری است که می تواند به سرعت و با دقت، تفسیر امواج رادیویی را انجام دهد.
در زمان عبور مسیر دو طرفه توجه به این نکته مهم است که چگونه تجهیزات اسکن تعیین کنند که عمق اجسام موجود در بتن چقدر است. هر جسم که منعکس کننده سیگنال باشد با حرکت تجهیزات GPR در زمان واقعی روی صفحه نمایش داده می شود. در بعضی موارد حتی می توان مشخص کرد که این شیء فلزی است یا غیر فلزی. از آنجا که تجهیزات از پالسهای الکترومغناطیسی استفاده می کنند، عمق اسکن توسط هدایت الکتریکی ماده در حال اسکن تعیین می شود.

اسکن آرماتور در بتن
5 (100%) 2 vote[s]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت

با ما آنلاین گفتگو کنید

+۹۸-۹۱۰۴۹۷۷۸۷۱