چگونه یک ساختمان ارزان و با کیفیت بسازیم؟

کیفیت بد اجرای ساختمان در ایران باعث شده است مهندسان طراح سازه، «دست بالا» طراحی کنند؛ یعنی ساختمان را خیلی قوی‌تر از آئین‌نامه‌ها طراحی می‌کنند و این چیز خوبی نیست!

دلیل دست بالا گرفتن این طراحان این است که کیفیت اجرا در ایران بسیار پایین می‌باشد، بنابراین دست بالا می‌گیرند تا کیفیت اجرای پایین را جبران کنند و طبیعتا این کار، باعث می‌شود هزینه‌ی ساخت بسیار بالا برود.

دلیل دیگر بالاتر رفتن هزینه‌ی ساخت، این است که هرکسی با هر تخصصی خودش شروع به ساخت ساختمان می‌کند! اگر شخصی غیرمتخصص بنایی را احداث کند، مشکلاتی همچون اشکال‌های اجرایی، دوباره‌کاری، استفاده از مصالح نامناسب و نامرغوب، استفاده از استادکاران غیرحرفه‌ای و… برایش پیش می‌آید.

کمترین هزینه با سازه مناسب

اگر بتوان بستری فراهم کرد که طراح سازه از کیفیت اجرا اطمینان حاصل کند و تا پایان با سازندگان همراه باشد، با توجه به اینکه ۵۰ درصد هزینه‌ی تمام‌شده‌ی ساختمان مربوط به سازه است، می‌توان با هماهنگی بین طراح سازه و مهندس اجرا، کمترین هزینه را با بیشترین ک داشت.

در دنیا گروه‌هایی همچون گروه ساختمانی KELIL (کِلیل) وجود دارند که خودشان کار طراحی، نظارت و اجرا را انجام می‌دهند. این گروه‌ها با پیمانکار تفاوت دارند؛ تفاوت مهم این دو در این است که این گروه‌ها دستمزد خود را از کاهش هزینه‌های اضافی تامین می‌کنند!

2.2/5 - (60 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تکنوپل