شیونامه جدید بازرس و ناظر ساختمان

مهرداد فر، معاون مدیرکل دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی در برنامه تیتر امشب گفت: آیین‌نامه کنترل ساختمان با هدف شفافیت‌بخشی و ایجاد تمرکز در مسوولیت کنترل ساختمان، کاهش تعارضات و کاهش صوری‌کاری (معروف به امضا فروشی) در ارائه خدمات مهندسی و اصلاح وظایف سازمان نظام مهندسی از انجام امور اجرایی و مالی در ساخت‌وساز تدوین شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مهرداد‌فر گفت: کیفیت ساختمان اکنون اوضاع خوبی ندارد. در وضعیت موجود تعیین امنیت ساختمان سخت است.

وی افزود: بر اساس شیونامه جدید بازرس و ناظر ساختمان مستقل از هم هستند و این می‌تواند به امنیت ساخت و ساز کمک کند.

مهرداد فر با تاکید بر اینکه باید کمک کنیم این آیین نامه کنترل ساختمان درست انجام شود، گفت: در این طرح بازرسان و ناظران مسئولیت دارند و اگر مشکلی پیش آمد باید جوابگو باشند.

معاون مدیرکل دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه خدمات و نظارت صوری به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست، گفت: بیشتر مواقع مالک در حال ساخت است و مهندس ناظر در ابتدا و پایان پروژه برای سرکشی حضور پیدا می‌کند. این نظارت صوری به درد امنیت ساختمان نمی‌خورد.

مهردادفر گفت: روش کنترلی ساختمان در کشور درست انجام نمی‌شود. محصولی که به بیرون می‌آید؛ کیفیت خوبی ندارد.

وی با بیان اینکه کنترل طراحی نقص دارد، افزود: در مواردی دیده شده که طراح در رده کنترلی پایه سه، طراحی پایه یک را به عهده گرفته است.

معاون مدیرکل دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی افزود: مجریان با صلاحیت و بدون صلاحیت بصورت صوری نباید عمل کنند.

وی برای بهبود کیفت ساختمان‌ها خواستار راه حل مناسبی برای مهندسی ساز شدن ساختمان‌های مسکونی شد.

مهرداد فر افزود: با آسیب شناسی گذشته و بر اساس مطالعات داخلی و خارجی، طرح آیین نامه کنترل ساختمان ارائه شده است و با انجام این طرح خیلی از مشکلات ساختمانی برطرف می‌شود.

بدیعی مشاور رئیس سازمان نظام مهندسی هم گفت: بخشنامه وزارت راه و شهرسازی برخلاف آئین نامه مصوب دولت است.

وی با بیان اینکه آمادگی هر نوع گفتگو برای اصلاح آئین نامه را داریم، افزود: متاسفانه بیشترین ساخت و سازها در سطح بساز و بفروش است و حقوق بهره بردار گم شده است.

مشاور رئیس سازمان نظام مهندسی با اشاره به اینکه بخشی از سازندگان ما پروانه مجری هم دارند، تصریح کرد: مالکی که خودش پیمانکار است خودش ناظر انتخاب می‌کند آیا در این صورت حقوقی برای مردم می‌ماند؟

بدیعی افزود: باید پایبند به لایحه دولت باشیم و ناظر را نظام مهندسی انتخاب کند.

مشاور رئیس سازمان نظام مهندسی با بیان اینکه عنوانی تحت محوریت بازرسی فنی را در قانون نداریم، گفت: عنوان کنترل قرارداد ملی ساختمان در قانون وجود دارد.

منبع:تسنیم

5/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تکنوپل