پروژه و طرح های عمرانی بی کفیت هزینه ها را ۳۰ درصد افزایش می دهد

زنجان – ایرنا – علی طاهری معاون فنی اداره کل نوسازی مدارس استان زنجان گفت: نبود کیفیت لازم در اجرای طرح های عمرانی، حداقل ۳۰ درصد از هزینه ساخت آنها را برای مقاوم سازی به دولت تحمیل می کند.
پروژه ها و  طرح های عمرانی بی کفیت هزینه ها را ۳۰ درصد افزایش می دهد
به گزارش ایرنا، روز سه شنبه در حالی نخستین شورای فنی استان زنجان در سال جاری برگزار شد که مدیر نظام فنی و اجرایی و دبیرخانه شورای فنی سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام کرد: از میان ۳۲۸ طرح های عمرانی که در سال ۹۶ مورد بازدید قرار گرفتند، ۱۲ مورد کیفیت متوسط و ضعیف داشت.
محمود محمدی مشفق این را هم اضافه کرد که اعتبار کل این ۱۲ پروژه به ۱۸۹ میلیارد ریال می رسد که ۶۴ میلیارد ریال آن در سال جاری پیش بینی شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان اعلام کرد: در بازدیدی که از مناطق زلزله زده کرمانشاه انجام شد، معضل مشاهده شده استفاده از مصالح مناسب و با کیفیت قابل قبول بود.
سجاد صنعتی منفرد افزود: بناست نتیجه این بازدیدها در قالب کتابی منتشر و به مدیران و مسئولان استان ارائه شود.
مدیر نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان هم در ادامه گفت: شورای فنی استان همواره بر سر این دو راهی قرارداشت که پروژه های فاقد کیفیت مناسب باید تخریب شوند یا امکان مقاوم سازی آنها وجود دارد.
محمدی مشفق به تجربه اقدامات انجام شده در اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان زنجان اشاره و یادآوری کرد: به نظر می رسد این تجربیات پاسخگوی این مساله برای شورای فنی باشد و بتوان از آن برای رفع مشکل طرح های عمرانی فاقد کیفیت و مقاومت لازم استفاده کرد.
مسئول دفتر فنی اداره کل نوسازی مدارس استان زنجان در ادامه به اقدامات و مطالعات انجام شده برای مقاوم سازی ساختمان ها و مدارس فاقد مقاومت مورد نظر اشاره کرد و گفت: این اداره کل بهسازی لرزه ای را در دستور کار خود قرار داد که در آن، هدف برابر سازی ظرفیت سازه با نیاز لرزه ای است.
فرخ انصاری اظهار کرد: می توان با افزایش ظرفیت سازه و یا با کاهش نیاز لرزه ای بنای مورد نظر را بهسازی کرد.
وی اضافه کرد: افزایش ظرفیت سازه با افزایش سختی و مقاومت آن امکان پذیر و با روش های معمولی نظیر افزایش مهاربند یا دیوار برشی،شاتکریت و ژاکت فولادی و بتنی قابل اجراست.
انصاری سپس به اقدامات انجام شده برای مقاوم سازی ساختمان مدرسه علامه طباطبایی شهر زنجان اشاره کرد، موضوعی که این سوال را مطرح ساخت، ‘هزینه مقاوم سازی هر بنا چقدر تمام می شود؟’
هزینه مطالعه مقاوم سازی نباید بیش از سه درصد کل اعتبار پروژه و هزینه مقاوم سازی ۳۰ درصد اجرای پروژه باشد، این اطلاعات را علی طاهری معاون فنی و نظارت اداره کل نوسازی مدارس استان زنجان اعلام کرد.
طاهری این را هم اضافه کرد که زنجان ۲ هزار فضای آموزشی و یک هزار و ۷۰۰ مدرسه دارد برای آگاهی از وضعیت موجود مدارس طرح شناسانه فضاهای آموزشی اجرا شد.
معاون هماهنگی عمرانی استاندار زنجان هم بر لزوم انجام نظارت های پیشگیرانه بر پروژه های اجرایی تاکید کرد و گفت: ما به کیفیت بها می پردازیم و باید از طریق کارگروه ها نظارت ها را دنبال کنیم.
مهرداد سلطانی افزود: باید در کنار نظارت ها پیشنهادهای کاربردی هم ارائه کرد که در حین اجرا بوده و پیشگیرانه باشد.
وی بر لزوم رتبه بندی کیفی پیمانکاران تاکید کرد و ادامه داد: باید پروژه ها را به پیمانکاران و مجریانی سپرد که کارنامه خوبی از خود بر جای گذاشته اند.
سلطانی بها دادن به پیمانکاران بومی را خواستار شد و اظهار کرد: می توان با تدابیری در شرایط برابر از پیمانکاران بومی برای اجرای پروژه استفاده کرد.
به نظر می رسد، در صورت توافق اعضای شورای فنی استان بر مقاوم سازی و اصلاح پروژه ها و طرح های عمرانی با کیفیت متوسط و ضعیف استان، حداقل هزینه ای که به دولت برای این پروژه ها متحمل شود، ۳۰ درصد از تمام ۱۸۹ میلیارد ریال باشد.
هزینه ای که به طور مضاعف به علت سهل انگاری برخی پیمانکاران و مسئولان اجرایی برای دولت تحمیل می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تکنوپل