انتقاد شدید انبوه سازان از سازمان نظام مهندسی

به گزارش جهان نیوز، فرشید پورحاجت با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون عمران مجلس برای بررسی بخشنامه‌های وزیر راه و شهرسازی در حوزه ساخت و ساز و نظام مهندسی اظهار کرد:‌در این جلسه وزاری کشور، راه و شهرسازی، سازمان بازرسی، دیوان عدالت اداری، نماینده هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین و سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور حضور دارند، اما انبوه سازان به عنوان تنها تشکل بخش خصوصی در حوزه تولید و عرضه مسکن در جلسه مذکور حضور ندارند.

سازمان نظام مهندسی ساختمانوی با تاکید بر این‌که صلاح بخش ساخت و ساز کشور در رعایت شیوه‌نامه ابلاغی وزیر راه و شهرسازی است با طرح این پرسش که چرا کمیسیون عمران مجلس از انیوه‌سازان دعوت نکرده‌اند، تصریح کرد: باید صدای بخش خصوصی شنیده شود، آیا نباید آنها نظر خود را در رابطه با بخشنامه وزیر راه و شهرسازی بیان کنند؟

وی ادامه داد:‌انبوه‌سازان در این مقوله ذی‌نفع هستند و انتظار داشتیم که از ما نیز برای حضور در جلسه امروز دعوت به عمل می‌امد.
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان یادآور شد:‌مجلس هر جایی بخش خصوصی را در نوشتن قوانین دخالت داده است، هیچگاه این قوانین اصلاح نشده‌اند چراکه تمام جوانب -در تدوین قوانین- در نظر گرفته شده است.

پورحاجت با اشاره به این‌که ورود به مسائل صنفی برای سازمان نظام مهندسی در قانون تجویز نشده است، بیان کرد: کجای قانون به سازمان نظام مهندسی ساختمان اجازه داده که پرداخت‌های مردم را در حساب‌های خود بلوکه کرده و بابت ارجاع کار به مهندسان ناظر ۵ درصد از حق‌الزحمه آنها را بردارد؟

وی اظهار کرد:‌با ابلاغ شیوه‌نامه اخیر از سوی وزیر راه و شهرسازی از انحرافات مبحث دوم مقررات ملی ساختمان که در سال ۸۴ ابلاغ شد، جلوگیری به عمل آمده است.

وی با تاکید بر این‌که واقعیت آن است که پیش از این مسائل مربوط به کنترل ساختمان به بیراهه رفته بود، افوزد: به استناد قانون موضوع نظارت در ساخت و ساز‌ها باید توسط شهرداری‌ها انجام شود اما این وظایف به سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان تفویض شده، آیا یک سازمان غیرانتفاعی مجوز دارد تکالیف نهاد حاکمیتی را انجام دهد؟

3.4/5 - (36 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تکنوپل