5/5 - (6 امتیاز)

مسجد مدرسه تربت حیدریه قزوین

به گزارش خبرگزاری صداو سیما مرکز قزوین، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: مرحله جدید جانی تازه بر پیکر مسجد مدرسه سلجوقی قزوین ساماندهی و مرمت این بنای ارزشمند تاریخی در سه فاز به صورت همزمان از اوایل خرداد آغاز شده است.
به گفته محمدعلی حضرتی، فاز اول شامل ساماندهی و مرمت بام شیروانی مسجد و آمفی تئاتر است که در این مرحله اصلاح آبراهه‌ها، برداشت ورقه‌های فرسوده بام، مرمت زیرسازی چوبی و نصب مجدد ورقه‌های جدید انجام خواهد شد.

نوسازی مسجد و مدرسه سلجوقی قزوین

وی افزود: مرمت نمای خارجی مسجد شامل مرمت موضعی طاق‌ها، برداشت آجر‌های فرسوده و جایگزینی آجر‌های مناسب، پاکسازی لایه‌های سیمانی دیواره شرقی و بندکشی مجدد، اصلاح کانال رطوبتی دیواره ضلع غربی، جمع کردن نخاله‎های قواره ضلع جنوبی و کف سازی محوطه جلوی مسجد است و همچنین مرمت فضای داخل مسجد شامل گوشه سازی‌ها و دوخت و دوز ترک‌ها در پیشانی شمالی بالای سر در ورودی مسجد نیز در فاز دوم به اجرا در می‌آید.
مدیر کل میراث فرهنگی افزود: در فاز سوم مرمت، ساماندهی پوسته خارجی دیواره ضلع غربی (حجره‌های مدرسه) در دستور کار قرار دارد که طی آن جمع شدن دیواره آجری تغییر شکل داده و آسیب دیده بر اثر رطوبت و بندکشی و اجرای مجدد با آجر متناسب صورت خواهد گرفت.
وی، هزینه اجرای این پروژه را بالغ بر یک میلیارد و نهصد میلیون ریال بیان کرد.
مجموعه مسجد- مدرسه حیدریه قزوین واقع در محله بلاغی از آثار درخشان به یادگار مانده از دوره سلجوقی است که با داشتن پیشینه غنی تاریخی، معماری برجسته و کتیبه‌های منحصر بفرد از جمله آثار ارزشمند کهن شهر قزوین به شمار می‌رود.
این اثر تاریخی با شکوه در محله بلاغی قزوین بخشی از بافت تاریخی این شهر واقع شده و در پیوند با سقاخانه، حمام بلاغی و عمارت سردار مفخم بافت سازه‎ای بی‌نظیری را ایجاد کرده است.
مسجد- مدرسه حیدریه قزوین در سال ۱۳۱۲ با شماره ۲۰۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *