ارومیه| کلیسای تاریخی”آفتارخانه”سلماس مرمت و بازسازی شد

جلیل جباری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سلماس، با اشاره به چگونگی مرمت بنای تاریخی کلیسای آفتارخانه این شهرستان اظهار داشت: این بنا در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و در هفت کیلومتری شرق شهرستان سلماس در روستائی بنام آفتارخان واقع شده است.

وی گفت: این کلیسا برای نخستین بار توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی مورد مرمت قرار گرفته و هم اکنون کارگاه آن در مراحل پایانی این فصل قرار دارد.

جباری افزود: شکل کلی بنا، در یک پلان مستطیل شکل و در جهت غربی شرقی بوده و مصالح بکار رفته دران از نوع سنگی و آجری است و پوشش کلیسا به‌صورت آجری و به شکل دو گنبد بزرگ بر روی چهار پایه مدور آجری ساخته شده و سر در سنگی آن هم از مصالح بومی منطقه است.

وی تصریح کرد: در زلزله سال ۱۳۰۹ هجری شمسی آسیب‌های زیادی بر این کلیسا وارد شد بطوریکه خط شکستگی بر روی دیواره آن هنوز هم مشهود است.

جباری گفت: به دلیل مهاجرت ارامنه از این منطقه و خالی شدن روستاها عملاً مراقبت چندانی از این آثار در طی سالهای گذشته به عمل نیامده است اما با توجه به ویژگی های خاص و ارزشمند معماری این بنا که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده بنابراین از حدود دو ماه پیش مرمت این بنا شروع شد و هم اکنون در مرحله اتمام فصل اول قرار دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی اظهار داشت: در این برنامه، مرمت بدنه سنگی، سبک سازی پشت بام، زیرسازی پشت بام، انجام ایزولاسیون و آجر فرش در پشت بام، انجام سفیدکاری فضای داخلی و اجرای آجر فرش در کف کلیسا و تخلیه نخاله‌ها و آوار زائد از محوطه آن انجام شده است.

انتهای پیام/ش

5/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تکنوپل